Prokrastinujete? Bojujte proti tomuto zlozvyku účinne!

Prokrastinácia a neustále odkladanie jednotlivých úloh patrí medzi veľké problémy dnešnej doby. Či už pracujete z domu alebo z kancelárie, občas sa môže stať, že ste menej produktívni ako obvykle. Z občasnej prokrastinácie sa však môže stať veľký problém, kedy vaša produktivita náhle a veľmi výrazne klesne. Čo v tomto prípade?

Čo je to prokrastinácia?

Prokrastinácia je dnes veľmi známy pojem, ktorý sa využíva často a to najmä v oblasti motivácie, výkonu a pracovného nasadenia. Doslovný preklad neexistuje, a preto je najlepšie prokrastináciu opísať viacerými slovami. Inak povedané, ide o neustále odkladanie vecí "na potom".

Namiesto toho, aby ste sa do úlohy, projektu alebo nejakého zadania pustili okamžite, ho neustále odkladáte. Ak sa to stane raz alebo dvakrát za určitý čas a je to z dôvodu nejakej dôležitej veci, je to v poriadku. Ak však veci neustále odkladáte a robíte to často, môže z toho byť väčší problém, ktorý sa premietne nielen do vášho osobného, ale taktiež profesijného života.

Zdá sa vám, že máte problém s prokrastináciou a chcete proti nej bojovať? Máme pre vás zopár tipov, ako s ňou skoncovať a ostať produktívni po celý čas!

Dôvody prokrastinácie

Na začiatok by sme si mohli spomenúť hlavné dôvody prokrastinácie. Kvôli čomu človek neustále odkladá dôležité úlohy a povinnosti?

  1. Človek nevidí zmysel v tom čo robí.
  2. Nebaví ho to.
  3. Úloha je nad jeho sily.
  4. Je vyhorený.

Samozrejme, existujú aj ďalšie dôvody, kvôli ktorým neustále odkladáte svoju prácu. Toto sú však tie hlavné, ktoré sa najčastejšie opakujú. Práve preto, ešte predtým, ako budete vôbec premýšľať, ako proti prokrastinácií bojovať, musíte zistiť jej dôvod. Len vtedy budete vedieť, čo s ňou.

Veľkú úlohu si rozdeľte na menšie

Niektoré úlohy sú veľmi ťažké a veľké. Zo začiatku sa môže zdať, že sú nad sily daného človeka. Máte pred sebou nejakú takúto úlohu? V tom prípade by ste si ju mali rozdeliť na menšie. Takto urobíte vždy pre daný cieľ niečo, no nebude toho príliš veľa.

Myslite na to, že človek sa vie sústrediť na určitú vec len nejaký čas. Preto si rozplánujte úlohu napríklad na dve až tri hodiny. Pracujte na nej vytrvalo a následne si spravte pauzu alebo sa presuňte na niečo iné.

Vyhýbajte sa prepracovanosti

Jedným z dôvodov prokrastinácie je vyhorenie. K nemu sa veľmi jednoducho dopracujete vtedy, keď toho máte veľké množstvo, ste prepracovaní a nemáte žiadnu pauzu, oddych alebo voľno. Práve preto je dôležité, aby ste si minimálne jedenkrát do týždňa naordinovali voľno bez práce. Rovnako je to však aj s myšlienkami. Na prácu nemyslite. Všetka vás počká na ďalší deň.

Vypnite všetky sociálne siete

Viete, čo robí najväčší problém pri sústredení sa na jednotlivé úlohy? Sociálne siete. Neustále oznámenia, pripomienky alebo nové správy dokážu aj toho najsilnejšieho a najnamotivovanejšieho človeka jednoducho presvedčiť, aby sa na mobil pozrel. Práve preto, ak nechcete od práce neustále odskakovať, všetko vypnite.

Úlohu urobte hneď ako môžete

Najčastejším problémom, pre ktorý ľudia neustále odkladajú to, čo musia urobiť je, že stále nad úlohou premýšľajú. Hovoria si, aká je ťažká a čo všetko musia urobiť. Čím neskôr si ju naplánujete urobiť, tým horšie. Preto, ak chcete, aby ste sa vyhli prokrastinácií, urobte ju hneď ako môžete. Nemyslite nad tým, aké to bude ťažké alebo čo všetko pre to musíte urobiť. Jednoducho sa do nej pustite.


Naďa Černá

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.


Podobné články: