Ako pomôcť mladým ľuďom prestať fajčiť?

Problém s fajčením majú milióny ľudí po celom svete. A nielen s fajčením. Mnohí majú rôzne problémy aj s drogami. Medzi týmito ľuďmi sa žiaľ nachádzajú nielen dospelí, ale takisto aj mladí ľudia, ktorí majú pred sebou celý svoj život. Mnohí neopustili ani len strednú školu. Ako týmto ľuďom pomôcť v tomto probléme?

Na začiatok by si každý mal uvedomiť, že fajčenie nie je žiaden problém, ktorý mladí ľudia majú. Mnohí si to totižto ani neuvedomujú. Je to závislosť, ktorej podľahli, a preto im treba vysvetliť, čo všetko daná závislosť aj predstavuje a aké môže mať následky do budúcnosti. Pravdou však je, že mnohí ľudia o týchto veciach vedia a aj napriek tomu s fajčením pokračujú.

Začnite sa s mladými ľuďmi o tom rozprávať

Odpovede na internete nenájdete. Môžete ich nájsť len v komunikácií s mladými ľuďmi, ktorí si týmto prechádzajú. Takisto mnoho psychológov odporúča, aby ste sa s deťmi porozprávali a zistili, čo bol vlastne dôvod, že začali fajčiť a ďalej s tým pokračujú.

Nenechajte problémy, ktoré má vaše dieťa len na ňom. Nech sa s nimi nevyrovnáva sám. Mnohí, aj dospelí ľudia, sa s problémami nijako nevyrovnávajú a zapíjajú ich alkoholom, jedia niečo sladké alebo fajčia.

Mnohí špecialisti vám odporučia to, aby ste začali konverzáciu s vaším deťom, no nehovorte hneď od začiatku o ich problémoch a o závislosti. Rozprávajte sa o tom, čo vás baví, čo baví vaše dieťa. Následne prejdite aj na tému "problému" a vyskúšajte svoje dieťa požiadať, aby sa zbavilo zlého návyku. Určite je dostatočne dospelé na to, aby vám odpovedalo a povedalo, čo si o tom myslí.

Vyskúšajte sa dohodnúť

Žiadne ultimáta pre tínedžerov alebo mladých ľudí neplatia. Ak im začnete rozkazovať, mnohokrát sa uzatvoria do seba a viac sa o probléme nechcú baviť. Je to úplne normálna obranná reakcia, ktorá nie je ničím novým. Práve preto sa odporúča, aby ste problém vášho dieťaťa pochopili a následne ho pochopili.

Začnite sa rozprávať a dohadovať sa, ako by ste si predstavovali situáciu ďalej. V tomto procese nie je potreba nejako tlačiť alebo ponáhľať sa. Dajte svojmu potomkovi právo urobiť správnu vec alebo aj chybu, z ktorej sa následne poučí.

Zhrnutie

Problémy, ktoré majú mladí ľudia a tínedžeri sa vám môžu zdať nepodstatné alebo nie tak dôležité, ako sú tie vaše. Oni však prežívajú jedno z najťažších období vo svojom živote, a práve preto by bolo dobré, ak by ste im spravili priestor a nechali, nech sa s tým dokážu vysporiadať.

Dôležité je však o rôznych problémoch hovoriť, riešiť ich a pomáhať svojim deťom najlepšie, ako viete. Dôvod je ten, že vy máte omnoho viac skúseností a dokážete vo viacerých ohľadoch pomôcť.


Naďa Černá

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.


Podobné články: