Mastné vlasy? Takto sa ich zbavíte rýchlo a jednoducho!

Nie je nič nepríjemnejšie než umyť si vlasy v jeden deň a na druhý deň ich mať znova mastné a nepríjemné. Dôvodov, prečo sa vlasy mastia je niekoľko. Namiesto každodenného umývania by ste preto mali zistiť koreň problému a efektívne proti nemu bojovať.

Občas sa však dá proti mastnote vlasov bojovať aj rôznymi trikmi. V dnešnom článku si o nich povieme niečo viac.

Prečo sa vlasy tak mastia?

Najprv musíte zistiť, prečo sú vaše vlasy tak mastné, a prečo produkujú toľko oleja. Prirodzené množstvo oleja je úplne bežné a nevyhnutné pre zabezpečenie zdravých a silných vlasov.

Mastnotu produkujú mazové žľazy. Tieto žľazy sú v pokožke a uvoľňujú do vlasov olej. Mazové žľazy sa však nenechádzajú len vo vlasovej pokožke. Sú taktiež po celom tele s výnimkou niekoľkých oblastí ako ruky a nohy.

Nadmerná funkcia žliaz znamená, že máte mastné vlasy, ktoré vás môžu frustrovať a ťažko sa zvládať. Existuje však niekoľko tipov, vďaka ktorým si s takýmito vlasmi poradíte omnoho ľahšie.

Umývanie vlasov

Časté umývanie vlasov znamená častejšie mastenie. Je to nekonečný kolotoč a cyklus, kvôli ktorému sú vlasy na tom horšie a mastia sa stále rýchlejšie. Umývanie vlasov každý deň alebo dokonca každý druhý deň bude mať za následok to, že vaše vlasy produkujú viac oleja. Vlasy sa totižto snažia kompezovať stratu oleja a vaše žľazy sú zmätené.

Budete potrebovať určitý čas na to, aby si vlasy zvykli na nový umývací cyklus. Časom však uvidíte výsledky. Odporúčame vám zredukovať cyklus umývania vlasov iba na 2 - 3-krát týždenne.

Pri umývaní vlasov začnite pri umývaní teplou vodou tak, aby sa otvorili póry a vyčistili sa, a keď príde čas na opláchnutie, otočte gombík dolu a vyberte chladnejšiu vodu, aby sa póry uzavreli.

Vlny a kučery

Všimli ste si, že keď máte natočené vlasy, vydržia vám dlhšie čisté a bez mastnoty? Nie je to žiadna náhoda. Čím sú vlasy rovnejšie, tým sú bližšie položené k hlave a tým viac sa mastia. Práve preto je dobré, ak sú vlasy natočené a od hlavy sú ďalej. Nemastia sa tak rýchlo.

Nechytajte si ich

Naše ruky sa neustále dotýkajú viacerých vecí po celý deň a hoci veríme, že čistenie a dezinfikácia nás zbavuje všetkých nečistôt, nie je to úplne tak pravda. Chytanie vlasov a hranie sa s nimi či už vedome alebo nevedome prispieva k tvorbe oleja, ktorý vidíte vo vlasoch.

Ak máte zlozvyk neustále si vlasy chytať, jednoducho si ich dajte do drdola alebo do vrkoča.

Suchý šampón

Ak ste ešte suchý šampón neskúšali, v tom prípade by ste určite mali. Tento prípravok má niekoľko desiatok výhod. Tou najväčšou je to, že nasiakne olej z vlasov a pomáha vytvoriť ilúziu toho, že sú čerstvo umyté.

Aké sú ďalšie skvelé výhody suchého šampónu? Môže tiež pôsobiť ako sprej na textúru môže pomôcť pri zvyšovaní objemu pri korienkoch, ak sa snažíte vytvoriť výraznejší účes.

Zredukujte používanie vlasových produktov

Samozrejme. Na vlasy je niekedy potrebné použiť lak na vlasy alebo tužidlo. Pamätajte si však, že mnoho výrobkov na úpravu vlasov, ako sú gély, peny a krémy, obsahujú oleje a ďalšie prísady, ktoré môžu prispieť k nahromadeniu olejov vo vlasoch. Práve preto je najlepšie ak minimalizujete používanie týchto produktov.


Naďa Černá

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.


Podobné články: