Čo je SIM karta?

Mobilné telefóny sa používajú na celom svete. Každý jeden potrebuje na uskutočnenie hovoru SIM kartu. Čo to vlastne je a koľko typov poznáme? Toto všetko a omnoho viac sa dočítate v článku.

Čo je to SIM karta?

Karta SIM je modul pre identitu predplatiteľa. Je to vymeniteľná inteligentná karta pre mobily. Karty si ukladajú požadované infrmácie na identifikáciu mobilného zariadenia. Taktiež je to dôležité aj pre informácie poskytovateľa služieb.

SIM karty slúžia tiež ako úložisko pre správy SMS a kontaky používateľov. Na súčasných kartách si môžete uložiť približne 250 mien a čísel a taktiež niekoľko SMS správ. Kapacita karty je 8K, 16K, 32K, 64K. Karta 512K sa súhrnne nazýva STK karta.

V súčasnosti sa karty dodávajú v štyroch štandardných veľkostiach a to plná veľkosť, Mini SIM karta, Micro SIM karta, Nano SIM karta a eSIM karta.

Karta plnej veľkosti je najbežnejšia a nazýva sa aj veľká karta. Mini SIM sa využíva pri niektorých typoch mobilov. Karta Micro SIM sa bežne nazýva malá karta. Telefón iPhone 4 bol prvým smartfónom, ktorý použil túto kartu. Bolo to v júni 2010. Po tej nasledovalo mnoho ďalších.

Karta Nano SIM bola prvýkrát predstavená spoločnosťou Apple v októbri 2012. Zmenšuje predchádzajúci formát na oblasť kontaktov, pričom zachováva existujúce usporiadania kontaktov.

Následne je ešte karta eSIM. Koncepcia tohto modelu spočíva vo vložení tradičnej karty SIM priamo do čipu zariadenia (čiže pomocou služby a technológie) namiesto bežného vloženia. Tento typ však u nás stále nie je možný.

Mini SIM karts vs Micro SIM karta

Mini SIM karta a Micro SIM karta sa zásadne od seba nelíšia. Ide iba o technológiu. Ich jediným rozdielom je povrchová plocha. Nemá to však žiaden vplyv na funkciu.


Naďa Černá

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.


Podobné články: