Ako správne nabíjať baterku po prvýkrát?

V minulosti sme museli nabíjať nové batérie špeciálnym spôsobom, počas ktorých sme ich nechávali aj 24 hodín zapojené v elektrickej sieti. Dnes to už síce potrebné nie je, no nové batérie musia mať špeciálnu starostlivosť. Vďaka nej si zabezpečíte, že vám mobil alebo notebook vydrží roky používania bez výmeny batérie. Ako na to?

Kedy novú batériu nabiť prvýkrát?

Prvé tri razy, kedy budete batériu nabíjať, je potrebné, aby bola vybitá na 10 - 20 %. Následne ju nabite úplne doplna. Po dosiahnutí 100 % ju nechajte v elektrickej zástrčke ešte aspoň hodinu.

Môže sa na prvé nabíjanie používať bezdrôtová nabíjačka?

Veľké množstvo mobilných telefónov v súčastnosti poskytuje možnosť nabíjania bezdrôtovo. Stačí, ak doma máte bezdrôtovú nabíjačku. Je však vhodné nabíjať nové mobily takýmto spôsobom?

Pravdou je, že by sa im nemalo stať nič. Aj napriek tomu je však dobré, ak na mobil použijete pôvodnú, klasickú káblovú nabíjačku.

Je potrebné nabíjať novú batériu 8 - 12 hodín?

Prvé nabíjanie starých batérií trvalo 12, niekedy až 24 hodín. Dnes už nič také robiť nemusíte. Batérie, ktoré sa využívajú v notebookoch a mobiloch sú lítiové alebo polymérové lítiové batérie, ktoré je potrebné nabíjať aj na prvýkrát tak, akoby ste mobil nabíjali už desiaty či dvadsiatykrát.

Bežná doba nabíjania sa líši od modelu, ktorý máte. Zväčša je sú to 3 - 4 hodiny.

Kedy je potrebné mobilný telefón nabíjať, aby batéria vydržala čo najdlhšie?

Batériu mobilného telefónu by ste mali nabíjať vtedy, keď energia klesne na 20 - 30 %. V prípade, že je mobil vypnutý z dôvodu nedostatku energie, batériu by ste mali čo najrýchlejšie dobiť.

Okrem toho, snažte sa vyhnúť nabíjaniu počas spánku. Napätie v noci môže byť nestabilné, čo je problém pre batériu, ktorá by sa mohla za veľmi krátky čas opotrebovať.


Naďa Černá

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.


Podobné články: