5G Wi-Fi vs. 2.4G Wi-Fi: Aký je medzi nimi rozdiel?

V poslednej dobe je stále viac produktov vybavených novou generáciou technológie Wi-Fi 6, vďaka ktorej je téma Wi-Fi stále aktuálnejšia. Mnoho ľudí vie, že aktualizácia protokolu Wi-Fi môže zvýšiť rýchlosť vašej siete Wi-Fi. V skutočnosti sú však v sieti Wi-Fi dva dôležité parametre, ktoré môžu tiež ovplyvniť rýchlosť siete. A tými sú pásmo 2,4G a 5G. Aký je teda rozdiel medzi 2,4 G WiFi a 5 G WiFi? Čítajte ďalej!

Kategórie Wi-Fi

Predtým, ako budeme hovoriť o pásmach 2.4G a 5G, sa pozrime krátko na kategórie Wi-Fi. Protokolom 802.11ax je Wi-Fi 6, protokolom 802.11ac je Wi-Fi 5, protokolom 802.11n je Wi-Fi 4.

Čo je 5G a 2.4G Wi-Fi?

5G vo Wi-Fi sfére nie je komunikačnou technológiou, ani sa netýka piatej generácie Wi-Fi technológie. Je to bezdrôtová technológia vyrábaná podľa štandardu WIFI 5 a má svoju vlastnú jednotku „GHz“. Podobne je na tom 2.4G bezdrôtová technológia vyrábaná podľa štandardu 802.11b.

V súčasnosti Wi-Fi 6 podporuje pásma 2,4 GHz aj 5 GHz, zatiaľ čo Wi-Fi 5 podporuje iba pásmo 5G a Wi-Fi 4 podporuje iba pásmo 2,4 G. Naše hlavné smerovače WiFi teraz používajú technológiu Wi-Fi 5 a Wi-Fi 4, takže môžete nastaviť pásmo 2,4 G a 5 G.

Aký je medzi nimi rozdiel?

Existuje rozdiel medzi pásmami 2,4 G a 5G. Signál 2.4G je lepší ako signál 5G a má silnejšiu schopnosť preniknúť cez steny. Ak je smerovač v inej miestnosti, odporúča sa zmeniť ho na pásmo 2,4 G.

Pásmo 5G má menšie rušenie a rýchlosť siete je rýchlejšia ako pásmo 2,4 G, ale nevýhodou je, že signál preniká cez stenu len veľmi ťažko. Preto sa 5G odporúča, ak je router v miestnosti, kde sa nachádzate aj vy.


Naďa Černá

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.


Podobné články: