Minimalizmus v interiéri: Na aké pravidlá netreba zabúdať?

Minimalizmus je jeden z veľmi obľúbených štýlov. Kombinuje svetlé farby, čistotu a poriadok. Hodí sa do menších aj väčších bytov, pretože opticky zväčšuje priestory. V miestnosti zariadenej do minimalizmu sa omnoho lepšie dýcha. Cítiť sa v nej budete dobre nielen vy, ale taktiež vašich priatelia či hostia. Minimalizmus má však zopár pravidiel, ktoré by ste mali dodržovať. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.

Biela je základom

Základom každej minimalistickej miestnosti je biela, poprípade iná svetlá farba. Tieto odtiene totižto opticky zväčšujú priestory, jednoduchšie sa v nich dýcha a pôsobia čisto. A práve čisté línie skvelo dotvárajú celý efekt minimalizmu.

Zvoľte preto jemné farby bez rôznych motívov alebo vzorov. Vyhýbajte sa tapetám alebo nálepkám na stenu, ktoré celý minimalistický priestor nepekne narušia.

A aké svetlé farby okrem bielej sú tie naj? Vhodné sú odtiene ako napríklad béžová, sivá, pastelová ružová a fialová, či dokonca karamelová. Vyhýbajte sa tmavým farbám. Tie miestnosti opticky zmenšujú. Do minimalizmu sa taktiež nehodí kombinácia viac ako troch odtieňov.

Menej je niekedy viac

A toto pravidlo platí pri minimalizme dvojnásobne. Doplnky sú v interiéri síce dôležité, no netreba to s nimi preháňať. Miestnosť by mohla pôsobiť príliš prepchato a nevkusne.

Namiesto veľkého množstva menších doplnkov ako napríklad rámiky, vážičky alebo sviečky, stavte radšej na jeden veľký a dva menšie.

Do obývačky sa hodí napríklad väčší rám s fotografiou, jedna sviečka a ešte jeden zaujímavý doplnok, ktorý by ste vybrali podľa svojho vkusu alebo zariadenia miestnosti. Môže to byť lampa pri sedačke alebo kresle, visiaci luster alebo rastlina.

Do kúpeľne nemusíte dávať žiadne doplnky. Ide o praktickú miestnosť, ktorá vyzerá dobre aj bez nich. Ak by ste však nejaký hľadali, zvoľte napríklad zaujímavé prenosné zrkadlo, stojan na oblečenie alebo dokonca stojacu lampu.

Rovnako ako kúpeľňa, ani kuchyňa nevyžaduje veľké množstvo doplnkov. Pokojne ju zariaďte len praktickými kúskami, ktoré využijete pri varení. Ak by ste však niečo hľadali, vhodné sú rôzne zaujímavé misy alebo obrazy.

Dôležitá je funkčnosť

Každý doplnok alebo kus nábytku, ktorý doma máte, by mal byť nielen štýlový, ale hlavne funkčný. Minimalizmus sa snaží o využitie malého množstva doplnkov a kusov nábytku pri zachovaní praktickosti a funkčnosti.

Ide napríklad o úložné priestory. Do nich môžete uložiť všetky prebytočné veci, ktoré by mohli zavadzať alebo rušiť celý dizajn.

Taktiež to môže byť napríklad štýlový stolík so zásuvkami alebo jednou poličkou navyše.

Lampa vyzerá v minimalistickej domácnosti skvelo. Perfektne ju doplní, no pritom má stále praktickú funkciu, pretože osvetlí určité miesto.

Veľa svetla

Minimalizmus kombinuje najmä bledé steny a materiály. Práve vďaka tomu sú miestnosti svieže a prehľadné. Všetkému tiež napomáha veľké množstvo svetla. To môžete docieliť väčšími oknami.

Ak v domácnosti nemáte veľké okná, ktoré by prepúšťali svetlo, netreba sa ničoho báť. Stačí, aby ste sa vyhli ťažkým a tmavým závesom. Počas dňa nezabúdajte odostrieť.

Zhrnutie

Minimalizmus patrí medzi veľmi obľúbené štýly do domácnosti. Vyzerá skvelo a ľuďom poskytuje príjemný pocit. Premeňte svoju domácnosť pomocou tohto štýlu aj vy a uvidíte, že sa vám bude žiť omnoho lepšie.


Naďa Černá

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.


Podobné články: