Ako sa vyhnúť oparom? Týchto päť tipov by ste mali poznať!

Nachádzajú sa okolo vašich úst často malé pľuzgieriky alebo pupáčiky? S najväčšou pravdepodobnosťou máte opar. Jeho prvým príznakom je, že máte na ústach škvrnu, ktorá svrbí alebo je zapálená. Keď sa stratia prvé príznaky, škvrna môže byť červená, opuchnutá alebo boľavá. Tieto pľuzgiere sa môžu po niekoľkých dňoch otvoriť, mokvať alebo premeniť na chrastu.

Aj vy patríte medzi ľudí, ktorých trápia pľuzgiere? V tom prípade by ste mali staviť na týchto päť jednoduchých tipov. Namiesto toho, aby sme sa zamerali na ich liečenie, sa zameriame na to, ako im úplne predchádzať.

Čo ich spôsobuje?

Ešte pretým, ako vôbec začneme hovoriť o prevencií, sa zameriame na to, čo vlastne spôsobuje tento problém.

Opary alebo pľuzgiere na perách sú spôsobené vírusom HSV alebo vírusom herpes simplex. Tieto parazity prenikajú do nášho tela cez naše ústa alebo pokožku. Táto infekcia sa jednoducho šíri, keď sa dotknete osoby s oparom alebo keď zdieľate napríklad fľašu či šálku s niekým, kto opar má. Popri ústach môžu opary infikovať aj iné časti tela. Výhodou je, že týmto oparom môžete zabrániť dobrou prevenciou.

Vyhnite sa všetkým infikovaným zdrojom, ktoré vám môžu opary spôsobiť

Inými slovami, musíte sa vyhnúť kontaktu s vecami, ktoré mohla infikovaná osoba použiť, ako sú riad, poháre, uteráky, zubné kefky a britvy. Taktiež by ste sa mali vyhnúť bozkávaniu infikovanej osobe.

Vyhnite sa aj rôznym spúšťačom

Aj keď si môžete myslieť, že tieto pľuzgiere sú spôsobené kontaktom s inými infikovanými ľuďmi, vedzte, že vy sami si môžete vyvolať aj svoje opary. Stáva sa to, keď trpíte nachladnutím, chrípkou alebo dokonca stresom. Musíte sa pokúsiť držať ďalej od akýchkoľvek rizikových faktorov.

Vykonávajte preventívne opatrenia použitím balzamov na pery či opaľovacích krémov

Keď už hovoríme o spúšťačoch, môžete im zabrániť aj použitím opaľovacích krémov alebo balzamov na pery s SPF 15 alebo vyšším. Mali by ste sa tiež vyhnúť dotyku s oparom. Preto jednotlivé krémy aplikujte opatrne a pomaly. Pred aplikáciou akéhokoľvek prostriedku si vždy umyte ruky.

Domáce prostriedky sú vaši najlepší priatelia

Aplikácia ľadu na postihnuté oblasti vám môže pomôcť zmierniť nepríjemné pocity spôsobené opary, ale úplne vás nevylieči. Aplikácia aloe vera gélu na postihnuté oblasti vám pomôže pri zmierňovaní príznakov pomocou antivírusových a protizápalových vlastností. Existuje však ešte niekoľko domácich prostriedkov, ktoré sa dajú na tento problém použiť.

Nič nepomohlo? Konzultujte svoj problém s doktorom!

Niekedy sú príznaky tak silné, že sa zdá, že žiadny z liekov nefunguje. Ak je to váš prípad, musíte sa poradiť s lekárom. Môžu vám predpísať potrebné lieky, aby vás čo najskôr zbavili nepríjemných symptómov.


Naďa Černá

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.


Podobné články: