7 vecí, ktoré sa vám snažia pery povedať o vašom zdraví

Platí známy dobrý fakt, že ak telu niečo chýba, jednoducho si to vypýta. Keď je človek hladný, cíti to, keď ho niečo bolí, taktiež to cíti. Problém však prichádza vtedy, ak telo niečo chýba, no nijako to nevie dať najavo.

V tomto prípade prichádza k iným náznakom, ktoré nám telo dáva. Zmeny môžeme vidieť na pokožke, vlasoch alebo aj na perách. A práve o perách sa dnes budeme rozprávať. Toto je sedem náznakov, ktoré vám telo môže naznačovať práve prostredníctvom pier.

Popraskané kútiky na perách

Keď sa sliny zachytia na okraji pokožky, môžu zaschnúť a následne popraskať. Keď si následne pery obliznete, teplo a vlhkosť v rohoch vytvárajú ideálne podmienky na infekcie. Infekcia je najčastejšou príčinou popraskaných kútikov. Ak sa kútiky opakujú, je dôležité navštíviť lekára.

Suché pery

Suchosť pier môže naznačovať nedostatok vlhkosti vo zvyšku tela. Môže to byť nielen kvôli teplému podnebiu, v ktorom žijete, ale taktiež kvôli stresu. V takom prípade pite viac vody a používajte zvlhčujúce krémy a balzamy.

Dôvodom popraskaných pier však môže byť aj alergia. Venujte pozornosť aj ďalším príznakom, ako napríklad svrbenie.

Vyrážky na perách

Nepríjemné vyrážky a hrčky na perách môžu byť bolestivé a nepríjemné. Väčšinou sú však neškodné a zmiznú bez akejkoľvek liečby.

Vyrážky sa objavujú napríklad pri nejakej reakcií na jedlo alebo po onjekcií kyseliny hyalurónovej.

Začervenanie v okolí pier

Jeden z najbežnejších problémov je začervenané okolie pier. Nazáva sa aj dermatitídou pier. Opakované olizovanie tohto okolia spôsobuje začervenanie a svrbenie.

Stačí používať balzamy na pery, ktoré sa vedia tohto problému zbaviť. Treba sa však zbaviť aj zlozvyku oblizovania miest nad perami.

Vrásky nad perami

Ak ste si všimli veľa vrások nad svojou hornou perou, môže to mať nielen fyzické, ale taktiež emocionálne dôvody. Dávajte si pozor na svoje zlé návyky, ako napríklad fajčenie, stres alebo používanie slamiek.

Sfarbenie pier

Pery sa môžu sfarbiť do modrej alebo bielej farby. Ak máte pery modré, môžu naznačovať slabý obeh kyslíka v krvi. Rovnaké príznaky môžete mať aj na prstoch na rukách a nohách.

Biele alebo bledé pery môžu zas naznačovať anémiu, ktorá si v skutočnosti vyžaduje lekársku starostlivosť. Je tiež možné, že máte nízku hladinu cukru v krvi, problémy s krvným obehom alebo nedostatok vitamínov.

Napuchnuté pery

Napuchnutie môže ústiť napríklad z alergickej reakcie. Ak ste si všimli, že vám pery napuchnú vtedy, keď niečo zjete alebo použijete určitý kozmetický produkt, rozhodne ho prestaňte používať.


Naďa Černá

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.


Podobné články: