Určite to poznáte aj vy. Pracujete, pozeráte filmy alebo videá a odrazu si všimnete, že notebook je akýsi horúci. Nesprávne chladenie či príliš vysoká teplota môžu prenosnému počítaču veľmi uškodiť. Ako proti tomuto problému bojovať?
Chladiaci systém je výsledkom rozsiahleho výskumu a vývoja výrobcov počítačov. Dobré chladenie by malo účinne odvádzať teplo a zabezpečiť tie najlepšie podmienky na prácu.
Notebooky sa však často spoliehajú na optimalizované prúdenie vzduchu, správne nastavenie ventilátora alebo kvalitné komponenty. Prvé dve podmienky však často zlyhávajú.
Chladenie je dôležitou súčasťou počítača a rozhodne by malo pracovať dobre. Kvalita komponentov a správny výkon záležia od toho, akú teplotu zariadenie dosahuje.
Občas sa však stane, že chladenie nefunguje tak, ako by malo, a preto je potrebné, aby ste mu pomohli.
Samozrejme, chladenie v domácom prostredí nejde úplne opraviť. Dá sa však zlepšiť. Existuje zopár krokov, ktoré môžete podniknúť.
Pomocou toho, že notebooku zvýšite jeho telo, nebude stáť len na nízkych nožičkách. Vzduch bude tak omnoho lepšie prúdiť a nebude sa hromadiť pod zariadením.
Notebook nemusíte príliš zdvíhať. Stačí, keď pod neho dáte nejaký zložený papier, ktorý ho jemne podvihne.
V dnešnej dobe existujú desiatky rôznych chladiacich podložiek, ktoré dokážu notebook skvelo zo spodnej časti schladiť. Fungujú na základe pripojenia USB a využívajú energiu z notebooku.
A síce sú tieto podložky praktické, majú svoje nevýhody. Medzi ne patrí napríklad to, že víria vzduch a prach, ktorý sa následne na počítači usádza.
Vo vnútri počítača môže teplo vytvárať hneď niekoľko vecí ako napríklad procesor, grafická karta či mechanický pevný disk. Všetky generujú teplo za predpokladu, že sú napájané a to buď z batérie alebo zo siete.
Keď počítač používate, všetky komponenty pracujú. Je preto normálne že sa zahrievajú. Ak sa však zahrievajú viac, ako by mali, ide o problém.
V takýchto prípadoch môžete staviť aj na softvérové riešenie. Windows, Linux aj OS X sú vybavené funkciami správy napájania. Pomocou špeciálneho programu môžete spraviť analýzu vášho počítača, rýchlo a jednoducho.
Ak nepomohla ani jedna naša rada, bude potrebné poradiť sa s odborníkom, poprípade staviť na reklamáciu počítača. Prehrievanie nie je dobré ako pre samotný počítač, tak aj pre jednotlivé komponenty v ňom.
Chladenie je dôležitou súčasťou počítača a rozhodne by malo pracovať dobre. Kvalita komponentov a správny výkon záležia od toho, akú teplotu zariadenie dosahuje. Občas sa však stane, že chladenie nefunguje tak, ako by malo, a preto je potrebné, aby ste mu pomohli.
1. Dajte pod notebook niečo na to, aby bol vo vzduchu. 2. Použite externú ventiláciu, ako napríklad chladiace podložky. 3. Zistite, čo je zdrojom tepla vo vnútri počítača a v prípade potreby využite softvérové riešenia na správu napájania a analýzu.
Ak nepomohla ani jedna rada, bude potrebné poradiť sa s odborníkom, poprípade staviť na reklamáciu počítača. Prehrievanie nie je dobré ako pre samotný počítač, tak aj pre jednotlivé komponenty v ňom.
Anonymné prehliadanie, niekedy označované aj ako inkognito režim, dnes využíva veľké množstvo používateľov s cieľom získať vyššiu úroveň anonymity...
Rok 2023 je tu a s ním aj novinky vo svete spotrebnej elektroniky. Mnohé značky stihli v posledných mesiacoch vydať nové modely mobilných telefónov...
Popularita inteligentných hodiniek každým rokom stúpa. Niet sa však čomu čudovať. Tieto praktické a spravidla menšie zariadenia dokážu zobrazovať...
Apple má vo svojej ponuke viacero iPadov, pričom všetky delí do dvoch základných skupín – Pro a Air. Modely Pro boli v minulosti charakteristické...