Túžite po nejakej rastline do svojej domácnosti, no nemáte veľa času na starostlivosť? V dnešnom článku sme si pre vás vybrali 5 rastlín, o ktoré sa nemusíte takmer vôbec starať. Sú nenáročné a jediné, čo od vás budú potrebovať, je zálievka.
Brečtan vyzerá na prvý pohľad ako rastlina do exteriéru. Ak ho však dáte do črepníka, vie sa skvelo prispôsobiť každému interiéru. Je jedno, či ho umiestnite do kuchyne, obývačky alebo kúpeľne.
Najlepšie miesto na umiestnenie: Do miestnosti, kde je polochládok. Vyhnite sa úplne tmavým či slnkom zaliatym izbám.
Zalievanie: Brečtan vydrží dlho bez zálievky. Dobre však urobíte, ak ho budete polievať pravidelne, aspoň raz za týždeň.
Pred polievaním rukou vyskúšajte, či pôda nie je vlhká. Ak by bola, rastlina vodu nepotrebuje.
Problémy: Rastlina nemá veľa problémov. Škodcovia či choroby ju často nenapádajú. Niekedy však môže mať problém s roztočmi. Tých sa zbavíte tak, že brečtan nebudete často zalievať.
Pri brečtane myslite na to, že je jedovatý. Dávajte pozor aby dieťa alebo domáce zviera nezjedli jeho listy.
Tučnolist je veľmi pekná rastlina, ktorá sa hodí do každej domácnosti. Rovnako ako brečtan, nie je príliš náročná
Najlepšie miesto na umiestnenie: Tučnolist umiestnite na svetlé miesto. Vyhnite sa však priamemu slnečnému žiareniu a to najmä pri mladých lístkoch.
Zalievanie: Počas vegetačného obdobia (jar a leto) je potrebné rastline dodávať dostatok vody. Následne počkajte, kým pôda takmer nevyschne a znova ju zalievajte. Počas vegetačného pokoja rastlina potrebuje menej vody. Vždy kontrolujte pôdu. Ak je suchá, polievajte.
Problémy: Choroby sú pri tomto type rastliny zriedkavé. Rovnako ako pri brečtane, tak aj tučnolist môže mať občas problémy s roztočmi. Vyhnete sa im tak, že rastlinu nebudete príliš zalievať.
Ak by ste chceli rastlinu s farebnými kvetmi, stavte na kalanchou. Je veľmi pekná a dokáže spríjemniť každú jednu miestnosť.
Najlepšie miesto na umiestnenie: Kalanchou umiestnite do svetlej miestnosti.
Zalievanie: Ak rastlinu nadmerne zalievate, môžete ju zničiť. Práve preto sa pred zalievaním uistite, že pôda je suchá. Zálievka sa opakuje približne raz týždenne.
Problémy: Choroby sú veľmi zriedkavé. Najčastejšie ide o červy či vošky. O tie sa postaráte špeciálnym prostriedkom. Kúpite ho v každom záhradkárstve.
Celozelená rastlina s veľmi peknými lístkami poteší každého milovníka zelene. Skvelo vyzerá najmä v menších miestnostiach, pretože nie je príliš veľká.
Najlepšie miesto na umiestnenie: Najlepší je polotieň. Vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu.
Zalievanie: Pieprovec uprednostňuje vlhké miesta. Vhodný je napríklad do kúpeľne. Pokojne ho však umiestnite aj do iných miestností. Pôdu udržiavajte suchšiu, nevyžaduje časté polievanie. Maximálne raz za 7 - 10 dní.
Problémy: Pieprovec je odolný. Občas sa však môžu vyskytnúť problémy s hubami, roztočmi alebo červami.
Ak máte väčší kvetináč a chcete masívnu rastlinu, stavte na aglaonemu. Má väčšie listy a dokáže dorásť do väčších rozmerov.
Najlepšie miesto na umiestnenie: Rastline sa darí v polotieni až tieni. Vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu.
Zalievanie: Aglaonema potrebuje vlhkú pôdu. Preto ju zalievajte pravidelne. Uistite sa však, že nie je premočená.
Problémy: Ani táto rastlina nemá časté problémy. Občas sa však môžu objaviť roztoče alebo malý hmyz.
Rastliny sú skvelým doplnkom do každej domácnosti. Vyzerajú štýlovo a prinášajú príjemnú atmosféru. V prípade, že by ste chceli nejakú do svojej domácnosti aj vy, rozhodne stavte na jednu z piatich spomínaných.
Medzi nenáročné rastliny, ktoré sú vhodné do domácnosti, patria napríklad brečtan popínavý, tučnolist, kalanchoa, pieprovec a aglaonema. Tieto rastliny nepotrebujú veľa starostlivosti a sú schopné uspievať aj pri menšom zaobchádzaní.
Pre všetky tieto rastliny je dôležité nepremokrenie a pravidelnosť zálievky. Brečtan popínavý sa zaleje asi raz za týždeň, keď je pôda suchá. Tučnolist potrebuje počas vegetačného obdobia dostatok vody a menej vody počas vegetačného pokoja. Kalanchoa sa zaleje približne raz týždenne, keď je pôda suchá. Pieprocovi stačí polievanie maximálne raz za 7 - 10 dní a aglaoneme treba udržiavať vlhkú pôdu, ale bez premočenia.
Brečtan popínavý uprednostňuje miestnosti s polochládkom. Tučnolist sa umiestni na svetlé miesto, ale nie priamo na slnko. Kalanchou sa darí v svetlej miestnosti, pieprovec potrebuje polotieň a aglaonema sa cíti najlepšie v polotieni až tieni. Vždy sa vyhnite priamemu slnečnému žiareniu.
Značku Asko vám predstavovať asi nemusíme. Na slovenskom trhu funguje už dlhé roky. Okrem internetového obchodu prevádzkuje aj kamenné predajne,...
Nábytok dnes nemusíte nakupovať len v kamenných predajniach. Vybrať si ho môžete aj priamo z pohodlia svojho domova. Stačí len poznať overený...
Naše domovy sa za posledných pár rokov stali našimi bezpečnými prístavmi. Stále viac ich využívame na oddych a regeneráciu, preto je úplne normálne...
Prechod do “bežného života”, ktorý sme mali pred pandémiou koronavírusu, nebol jednoduchý. Vysoké ceny plynu a bývania, globálna neistota a...