Vedia rúška ochrániť človeka pred koronavírusom?

Neustále šírenie koronavírusu COVID-19 zvýšilo naše povedomie o prevencii a ľudia venujú čoraz väčšiu pozornosť vlastnej ochrane. Môžu masky na tvár zabrániť koronavírusu COVID-19? Aký druh masky môže zabrániť koronavírusu? V tomto článku vám o tom povieme viac.

Ak ste v úzkom kontakte s niekým infikovaným, maska na tvár znižuje pravdepodobnosť prenosu choroby. Ak máte príznaky koronavírusu alebo ste boli diagnostikovaní, nosenie masky môže zas chrániť ostatných. Takže masky, rúška alebo rôzne iné ochranné pomôcky na tvár sú dôležité pre zdravotníckych a sociálnych pracovníkov, ktorí sa starajú o pacientov. Taktiež sa však odporúčajú členom rodiny, ktorí sa potrebujú starať o chorého.

rúško

Ktorá ochrana pomôže?

  • Všeobecné medicínsko-chirurgické masky a masky FFP2 môžu zabrániť koronavírusu COVID-19.
  • Respirátory, ktoré dokážu blokovať krv a telesnú tekutinu. Účinnosť filtrácie baktérií nie je menšia ako 95%, čo z nich robí najúčinnejší prostriedok.
  • Masky, respirátory a rúška môžu človeka ochrániť pred infekciou dýchacích ciest a zákalu.
  • Existujú dva druhy masiek FFP2. Prvý typ má odvzdušňovacie ventily, ktoré znižujú ochranu proti vírusom, zatiaľ čo druhý typ bez ventilov je menej priedušný a ťažko sa cezeň dýcha.
  • Bežné jednorazové rúška dokážu pomôcť menej, no je vždy dobré, ak máte aspoň tie.
dievča s rúškom

Kedy ochranu nosiť?

Rúško, respirátor či inú ochranu je dôležité nosiť nepretržite a neustále. Kamkoľvek idete, nasaďte si ju a ochráňte ako seba, tak aj ostatných. Nikdy totižto neviete, okolo koho idete alebo s kým sa stretnete.


Naďa Černá

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.


Podobné články: