Plánujete tento rok vycestovať? O týchto obmedzeniach by ste mali vedieť!

V súčasnosti je turistická sezóna otvorená po celý rok. V lete ľudia cestujú na dovolenku k vode, v zime mnohí stavia na exotiku alebo lyžovanie. Práve to je dôvod, prečo by ste mali vedieť o určitých obmedzeniach s ktorými sa môžete stretnúť tento rok.

Na istanbulskom letisku budete agenta z cestovky hľadať dlhšie

V Istanbule si budete musieť sami hľadať zástupcov cestovnej kancelárie. Títo ľudia zvyčajne zhromažďujú turistov, ktorí si rezervovali dovolenku so svojou agentúrou. Na letiskách vo väčšine prípadov na turistov čakali s tabuľkami a názvom agentúry alebo hotela. S turistami sa stretávali hneď potom, ako prešli colnou správou.

Problém však je, že tento program prestal fungovať 1. januára 2020. Od tejto chvíle už zástupcovia cestovného ruchu nemôžu byť v tejto zóne. Taktiež nemôžu držať tabuľku s nápisom svojej agentúry. Tieto akcie sa totižto považujú za nezákonnú reklamu.

Do tejto zóny sa v Istanbule môžu dostať iba príbuzní a priatelia cestujúcich. Cestovné kancelárie využívajú svoje kreatívne schopnosti naplno: predstierajú, že sú obyčajnými ľuďmi, ale nosia tričká s logom spoločnosti alebo vopred informujú svojich klientov, že budú mať v rukách papierovú zložku určitej farby. Napriek všetkým týmto trikom trvá proces zhromažďovania turistov asi 1,5 - 2 hodiny.

Vstupeniek do slávnej baziliky sv. Marka je veľmi málo a nemusia sa vám ujsť

Benátky prišli s plánom, ako regulovať tok turistov, ktorí sa radi túlajú po námestí, kde sa nachádza Bazilika sv. Marka. Dnes je to jedna z najpopulárnejších pamiatok v Taliansku, ktorá sa doslova topí v prílivu turistov. Každý deň ju navštevuje viac ako 15 000 ľudí.

Za účelom zachovania jedinečného historického dedičstva sa snažia zabezpečiť vstup na námestie a katedrálu iba lístkom. Od apríla 2020 budú mať turisti k dispozícii dve možnosti: zaplatiť vstupenku online a zvoliť si dátum návštevy alebo sa pokúsiť získať bezplatnú vstupenku v mestskom termináli. V druhom prípade vám však nikto nezaručí, že sa vám ujde. Denný počet návštev bude v hlavnej sezóne prísne obmedzený.

V Thajsku pri nakupovaní už nevyužijete plasty

V Thajsku by mal úplný zákaz plastov začať fungovať v roku 2021. Od roku 2020 však táto krajina už zakázala hlavným obchodom poskytovať svojim zákazníkom plastové vrecká na jedno použitie.

Miestni ľudia boli spočiatku nespokojní s touto inováciou, a preto skúšajú rôzne vychytávky. Na nákupy využívajú všetky možné veci, ako napríklad prútené koše, vedrá a detské vane.

Nové hygienické nariadenia v EÚ

Od 14. decembra 2019 sa v krajinách EÚ začali uplatňovať nové hygienické a fytosanitárne požiadavky. Dovoz ovocia, bobúľ a zeleniny do Talianska, Fínska, Grécka a ďalších krajín EÚ je odteraz možný iba na základe osobitného osvedčenia. Dôvodom je boj proti šíreniu rastlinných škodcov.

Každý vstup do krajiny (od colných úradov na cestách po kontrolné body v námorných prístavoch a na medzinárodných letiskách) zabezpečí potrebnú kontrolu. Zabaví sa dokonca aj jablko, ktoré sa považuje za desiatu alebo jednoducho na jedenie.

Dobrou správou je, že hlboko zmrazené ovocie a konzervovaná zelenina nie sú na zozname nových nariadení.


Naďa Černá

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.


Podobné články: