Aké doplnky výživy na rast svalov sa oplatí užívať? Tieto 3 áno

výživové doplnky

Ak zo seba chcete dostať to najlepšie, treba sa chopiť každej možnosti, ktorá vám čo i len trochu môže dopomôcť k lepšiemu výsledku. V prípade cvičenia, chudnutia a naberania svalov to platí dvojnásobne.

Na začiatku vašej cesto to tak dôležité nie je. Vďaka takzvanému nováčikovskému efektu dokážete rýchlo schudnúť aj nabrať svaly, hoci by ste urobili veľa vecí zle, pretože telo sa zmene bude musieť nejako prispôsobiť. Táto výhoda však netrvá večne a po počiatočnej fáze bude progres každým rokom už len ťažší.

Hoci viete upraviť svoj tréningový plán, zvoliť iné cviky, zvýšiť záťaž, intenzitu a hrať sa s ďalšími premennými ako dĺžka pauzy, počet sérií a opakovaní, všetko je to len stimul na rast svalov. Dôležité je, čo sa deje po opustení posilňovne a či na regeneráciu svalov bude mať telo dostatok živín, vitamínov a minerálov.

Kvalitná strava je úplný základ, no ak z nej nedokážete prijať potrebné živiny, v prípade, že ste mentálne nastavený na pravidelný progres, bez suplementácie sa z dlhodobého hľadiska nezaobídete.

Keďže je toho v dnešnej dobe na výber až príliš veľa, ťažko sa zorientovať v tom, aké doplnky na rast svalovej hmoty zvoliť. Niektoré sú užitočné, no mnoho je úplne zbytočných.

Srvátkový proteín

Proteín je, bez pochýb, jednou z najdôležitejších ingrediencií pre naberanie svalov. Keďže bielkoviny sú hlavným stavebným prvkom svalov, bez ich dostatočného príjmu budete len veľmi ťažko robiť pokroky.

Srvátkový proteín je skvelým doplnkom na rast svalov ako rýchlo vstrebateľný zdroj bielkovín a podľa výskumov dokáže veľmi rýchlo zvýšiť mieru proteínovej syntézy vo svaloch. Je vhodný najmä po tréningu, kedy má telo najväčšiu potrebu na živiny.

Ak nestíhate raňajkovať, môžete si ho dať aj na raňajky, keďže po niekoľko hodinovom spánku bez príjmu živín, je telo náchylnejšie na katabolizmus - stratu svalov.

Existujú dva základné druhy, z ktorých si môžete vybrať:

• srvátkový koncentrát
• srvátkový izolát

Srvátkový koncentrát

Srvátkový koncentrát obsahuje pomerovo až 80% bielkovín. Zvyšok spravidla tvoria sacharidy, tuky, prípadne laktóza, keďže srvátka sa vyrába z mlieka.

Srvátkový izolát

Srvátkový izolát obsahuje 90% a viac bielkovín s minimom až žiadnymi pridanými látkami a nájdete aj izoláty bez laktózy, ktoré ocenia ľudia, ktorí majú problém s jej trávením.

Kreatín monohydrát

Keď sa na trhu objavil v 90. rokoch kreatín, rýchlo sa stal obľúbeným doplnkom výživy nielen ľudí venujúcim sa cvičeniu v posilňovni, ale aj atlétom po celom svete.

Je to jeden z najviac preskúmaných doplnkov výživy na rast svalov a zvýšenie sily, ktorého účinky sú potvrdené viacerými výskumami. Aj napriek tomu, že existuje mnoho druhov kreatínu, kreatín monohydrát je pravdepodobne najlepšia voľba, akú môže väčšina ľudí urobiť.

Kreatín je telu prirodzená látka, ktorá je tvorená v pankreasi, pečeni a obličkách, odkiaľ je prenesená do svalových vlákien, kde sa mení na kreatín fosfát, z ktorého sa tvoria molekuly ATP. Práve vďaka zásobám energie ATP majú vaše svaly silu počas anaeróbnej aktivity akou je posilňovanie.

Tým, že prirodzená miera tvorby kreatínu je veľmi nízka a takisto zo stravy prijmete len malé množstvo kreatínu, je vhodné kreatín po nejakom čase vyskúšať. Aby ste mohli pocítiť na vlastnej koži jeho účinky, potrebujete v nasycovacej fáze (zvyčajne jeden týždeň) prijať každý deň okolo 20 gramov kreatínu.

Aby ste získali čo i len 5 gramov kreatínu z jedla, museli by ste zjesť niekoľko kíl mäsa, preto je jednoduchšie ho suplementovať.

Treba si však byť vedomý toho, že kreatín sa priamo nezúčastňuje na proteínovej syntéze a teda netvorí novú svalovú hmotu. Jeho účinok spočíva v tom, že vo svaloch viaže viac vody a zásob glykogénu (energie), čím svaly zväčší.

Stojí za vyskúšanie hlavne ak chcete prekonať stagnáciu alebo posunúť svoje silové výkony.

Vitamíny a minerály

Okrem bielkovín a kreatínu sú to ešte aj menej známe doplnky výživy, ktoré sa vo fitness kruhoch začali spomínať až v poslednej dobe. Konkrétne ide o vitamíny a minerály, ktoré sú dôležité nielen na zdravé fungovanie nášho tela, ale aj pri metabolizme bielkovín alebo pri tvorbe hormónov, ktoré sú nevyhnutné na rast svalov.

Tradične by ste všetky potrebné vitamíny získali z vyváženej stravy, ale tým, že úrodná pôda už je pomerne znehodnotená a využívajú sa postreky, nie je až tak jednoduché získať potrebné živiny len z jedla.

Okrem iného sú dôležité najmä:

• vitamín B2 - pomáha lepšie tráviť bielkoviny, sacharidy a tuky
• vitamín D - pomáha pri absorbcii fosforu a vápnika, ktoré sú nevyhnutné pre pevné a zdravé kosti
• vitamín E - okrem toho, že pomáha k zlepšeniu imunitného systému, sa podieľa aj na lepšom prietoku krvi (a teda aj živín) v cievach a hrá dôležitú úlohu pri regenerácii tkanív
• magnézium - na magnéziu závisí až 300 enzýmov v tele, ktoré zabezpečujú správny krvný tlak cez hladinu cukru v krvi po správne fungovanie svalov a nervovej sústavy.

Čiže aj keby ste mali ten najlepší tréningový plán na objem a brali obrie dávky proteínu, aj tak by vám to nemuselo k ničomu dopomôcť, pokiaľ by ste nemali dostatok potrebných minerálov a vitamínov, ktoré sa na regenerácií svalov podieľajú. Najpraktickejší je v tomto smere kvalitný multivitamín, ktorý obsahuje aj minerálne látky.

Článok bol pripravený v spolupráci s fitnessrevolution.sk.

Často kladené otázky

Aké doplnky na rast svalov sú najlepšie a prečo?

Srvátkový proteín je vynikajúci doplnok na rast svalov, pretože je rýchlo vstrebateľný a podporuje proteínovú syntézu vo svaloch. Kreatín monohydrát pomáha zvyšovať silu a výdrž svalov. Vitamíny a minerály sú dôležité pre celkové zdravie, vrátane podpory rastu svalov.

Aký je rozdiel medzi srvátkovým koncentrátom a srvátkovým izolátom?

Srvátkový koncentrát obsahuje až 80% bielkovín, zatiaľ čo zvyšok tvoria sacharidy, tuky a laktóza. Srvátkový izolát obsahuje 90% a viac bielkovín s minimalnym obsahom prídavných látok a niekedy aj bez laktózy, čo je vhodné pre ľudí s problémami s trávením laktózy.

Ako funguje kreatín a koľko ho treba konzumovať?

Kreatín je prirodzene sa vyskytujúca látka, ktorá sa tvorí v pankreasi, pečeni a obličkách a následne sa prenáša do svalových vlákien, kde sa mení na kreatín fosfát a následne ATP. Tvorbu energie ATP pre svaly počas anaeróbnej aktivity podporuje. V nasycovacej fáze (zvyčajne jeden týždeň) je potrebné denne konzumovať približne 20 gramov kreatínu.Naďa Černá

Naďa Černá

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.


Podobné články:

úzkosť

Ako zabojovať proti úzkosti? 8 tipov z prírody, ktoré určite pomôžu

Chronická úzkosť je problémom, s ktorým bojuje množstvo ľudí po celom svete. Podľa American Psychiatric Association ňou trpí približne 30 %...

macbook air

Ako dosiahnuť rovnováhu medzi pracovným a osobným životom?

Nájsť správnu rovnováhu medzi pracovným a osobným životom je mnohokrát náročné. Fakt, že posledné mesiace pracujeme hlavne z domu, k tomu príliš...

apple watch

Apple Watch vs. Fitbit: Ktoré inteligentné hodinky sú pre vás lepšie?

Ak uvažujete o kúpe nových inteligentných hodiniek alebo fitness trackerov, Fitbit a Apple sú dve najväčšie značky, ktoré by ste mali brať do úvahy...

cvičenie

Eliptický trenažér alebo bežecký pás: Ktorá možnosť je lepšia?

Rozhodli ste sa, že sa začnete stravovať zdravo, budete sa starať o svoje zdravie, schudnete prebytočné kilogramy a zaradíte viac pohybu? V tom...