4 typy mobilných telefónov. Ktorý je ten najlepší pre vás?

Mobilné telefóny sú našimi každodennými pomocníkmi v bežnom živote. Len málokto z nás si vie predstaviť život bez nich. Pri kúpe nového mobilu často skloňujeme slovo smartfón. Nie je to však jediný typ mobilného telefónu, ktorý na trhu existuje. Typy sú rovno štyri.

Phalbet

Phalbet je termí, ktorý sa často používa na označenie niektorých smartfónov a tabletov. Phalbet je trieda inteligentných telefónov s veľkosťou obrazovky od 5 do 7 palcov a je navrhnutá tak, aby obsahovala alebo dopĺňala funkcie inteligentných telefónov.

Hoci je Phalbet väčší ako smartfón, má tendenciu byť menší ako bežných tablet. Tento fakt uľahčuje prenášanie z miesta na miesto. V sérií Galaxy Note má phalbet špeciálny softvér, ktorý umožňuje dotykovému peru písať náčrty a poznámky.

V roku 2012 sa tento typ mobilu stal obľúbenejším a to najmä vtedy, keď sa začala znižovať energetická náročnosť na veľké displeje. Na phalbety sa najčastejšie zameriavajú značky Lenovo, LG, HTC, Huawei, Micromax a Sony.

Dumb Phone

Oldschoolový retro telefón s názvom Dumb Phone si našiel uplatnenie aj dnes. Toto zariadenie, ktoré sa používalo pred niekoľkými desiatkami rokov, dokáže prijímať a posielať SMS, prijímať hovory a telefonovať, a niektoré dokonca aj vytvoriť fotografiu. Nemá však možnosť žiadnej aplikácie alebo sociálnych sietí.

Na rozdiel od moderných telefónov, tento typ sa predáva ako mobil nižšej kategórie. Jeho batéria vydrží veľmi dlho, v obľube ho majú skôr starší ľudia a stojí omnoho menej. V zahraničí ho obľubujú ľudia ako formu firemného telefónu, pretože je malý a nezavadzia.

Smartfón

Samozrejme, nesmieme zabudnúť ani na smartfón. Ten je v dnešnej dobe snáď najpredávanejší. Je to trieda mobilných telefónov, ktorá je asi najrozšírenejšia a poskytuje funkcie podobné počítaču. Tieto zariadenia majú vyspelý mobilný operačný systém a možnosť používania aplikácií.

V súčasnosti sa používajú dve hlavné platformy a to Android (od spoločnosti Google) a iOS (od spoločnosti Apple). Aplikácie fungujú zväčšia na oboch platformách.

Smartfóny majú väčšie displeje a rýchlejšie procesory. Dokážu prijať aj vytvoriť telefonický hovor, SMS. Dá sa na nich prehľadávať web, prezerať si rôzne médiá či hrať videohry. Smartfóny majú väčšinou veľkosť do vrecka.

Smartwatch

Poslednou možnosťou sú smartwatch, inteligentné hodinky s funkciami. Hodinky vám poskytujú komfort najmä v tom, že môžete mať svoj mobil ďaleko od seba, no aj tak máte prehľad o všetkých správach a iných veciach. Väčšina inteligentných hodiniek vám ponúka aplikácie rovnaké ako máte na mobile, prehrávače médií, Bluetooth technológiu či dokonca fotografovanie.


Naďa Černá

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.


Podobné články: