3 rôzne typy chladičov pre notebook

tablet

V dobách tepla, aké k nám prichádza každé leto, je veľmi dôležité nájsť správny chladič, ktorý dokáže ochladiť notebook a vy na ňom tak pokojne môžete pracovať aj naďalej.

V závislosti od veľkosti, financií a výkonu je typ chladiča rôzny. Niektoré chladiče sú lacnejšie, no sú takisto menšie a ľahšie sa čistia. Naopak, niektoré sú omnoho väčšie, ťažšie sa čistia, no sú vhodné aj pre väčšie notebooky. V dnešnom článku si povieme o troch rôznych typoch chladičov, ktoré na trhu nájdete a medzi ktorými sa budete musieť rozhodnúť.

tablet a notebook

1. Chladič, ktorý funguje nezávisle od počítača

Chladiče či ventilátory tohto typu sú vyrobené z plastu (ventilátor sa skladá z obežného kolesa a odsávača vzduchu). Okolo ventilátora sú umiestnené dva alebo tri montážne otvory. Ventilátor a hlavná doska sú spojené skrutkami a vzduchový kryt ventilátora je upevnený. Výstup vzduchu je priamo vyrovnaný s rebrinami, ktoré odvádzajú teplo.

Vo väčšine prípadov takýto chladič nájdete už zmontovaný a stačí ho len vytiahnuť z krabice. Ak sa však stane, že by ste ho museli montovať sami, jednoducho postupujte podľa návodu.

2. Koleso ventilátora je pripojené k počítaču

Na trhu sa môžete stretnúť aj s takýmto typom ventilátora. Najväčšou výhodou tohto typu je jeho kompaktná konštrukcia. Veľmi krátka chladiaca trubica je pevne ovinutá okolo ventilátora, aby sa ušetrilo miesto. Ventilátor je dobre upevnený čo vás len uisťuje, že tento typ vydrží naozaj mnoho.

3. Železný kus a plast

Na základe požiadaviek vnútorného dizajnu sú chladiace rebrá niektorých modelov a krycia doska zvarené na vrchu vzduchového krytu chladiča a spodná polovica ventilátora a odsávač vzduchu sú namontované ako celok pod krycou doskou. Spôsob montáže môže byť trochu zvláštny, no je jednoduchý.

káva a notebook

Ako ventilátor čistiť?

Veľmi dôležitým úkonom je pravidelné čistenie ventilátoru. Skôr ako vôbec začnete niečo robiť, je potrebné pripraviť si nástroje na čistenie ako sú napríklad kefy, handričky alebo aj skrutkovače.

Z počítača si vyberte ventilátor. Odpojte chladič od základnej dosky. Najskôr odstráňte hliníkovú fóliu pripojenú k spoju medzi ventilátorom a rebrami. Potom odstráňte aj montážne skrutky okolo krytu ventilátora a vyberte ventilátor z chladiča. V tomto bode môžete vidieť veľa prachu, ktorý je potrebné dať preč.

Odstráňte kryt ventilátora. Takisto odstráňte tri malé skrutky na hornom kryte ventilátora. V tomto bode môžete vidieť vnútro ventilátora a aj jeho koleso.

Vyčistite prach. Použite na to kefku, jemnú handričku alebo aj vatové tyčinky. Ak narazíte na nejakú väčšiu nečistotu, ktorá nejde dať dole, môžete si jemne handričku navlhčiť. S vodou to však nepreháňajte.

Vyčistite rebrá chladiča. Použite na to napríklad kefu. Následne všetko namontujte späť. Pri montáži nezabudnite na žiaden krok a ani na žiaden kúsok, ktorý ste odstránili.


Naďa Černá

Naďa Černá

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.


Podobné články:

prehliadanie webu

Anonymné prehliadanie: Čo to je a ako naozaj funguje?

Anonymné prehliadanie, niekedy označované aj ako inkognito režim, dnes využíva veľké množstvo používateľov s cieľom získať vyššiu úroveň anonymity...

Macbook

Najlepšie notebooky roka 2023

Rok 2023 je tu a s ním aj novinky vo svete spotrebnej elektroniky. Mnohé značky stihli v posledných mesiacoch vydať nové modely mobilných telefónov...

Apple Watch

Najlepšie inteligentné hodinky roka 2022

Popularita inteligentných hodiniek každým rokom stúpa. Niet sa však čomu čudovať. Tieto praktické a spravidla menšie zariadenia dokážu zobrazovať...

iPad air

iPad Air 5 vs iPad Pro 2022: Ktorý je pre vás ten najlepší?

Apple má vo svojej ponuke viacero iPadov, pričom všetky delí do dvoch základných skupín – Pro a Air. Modely Pro boli v minulosti charakteristické...