Gingko Biloba sa tiež nazýva „strom babhair“, ktorý je pôvodom z Číny. Gingko Biloba je posledným zvyšným druhom z čeľade Ginkgophyte. Tento strom dosahuje do výšky 36 metrov a dožíva sa 1000 rokov.
Ginko Biloba poskytuje veľké množstvo zdravotných výhod. Ide teda o jeden z najpredávanejších rastlinných doplnkov v USA a Európe.
Starovekí čínski lekári používali listy a semená stromu ginkgo tisíce rokov. V moderných výskumných štúdiách sa okrem toho používa predovšetkým extrakt z Ginkgo biloba (GBE) zo sušených listov stromu. GBE je vysoko koncentrovaná, a preto je lepšie vybavená na liečbu potenciálnych zdravotných problémov. Aké sú hlavné benefity Ginko Biloby?
V tradičnej čínskej medicíne lekári podávali svojim pacientom semená ginko. Umožnili tak neobmedzený prechod energie do rôznych orgánov. Ako sa ukazuje, títo lekári mali v niečom pravdu.
Ginko Biloba naozaj zvyšuje krvný obeh. V štúdií z roku 2008 uverejnenej v časopise Phytotherapy Research, testovali čínski vedci účinnosť tejto látky pri liečbe pacientov s ischemickou chorobou srdca.
Vo výskume dostalo 80 pacientov buď ginko bilobu alebo placebo. Vedci potom merali krvný obeh pacienta pomocou ultrazvuku. U pacientov, ktorí sa podrobili liečbe s ginko sa preukázalo výrazní zlepšenie prietoku krvi do ľavej zostupnej tepny, čo sa podieľa na znížení rizika vysokého krvného tlaku.
Niektoré dôkazy však naznačujú, že v niektorých prípadoch dokáže ginko biloba pomôcť. Táto látka pomáha zmierniť špecifické psychiatrické príznaky a úzkosť.
V metaanalýze uverejnenej v časopise Current Topics in Medicinal Chemistry vedci „skúmajú účinnosť a bezpečnosť Gingko Biloby pri liečbe mierneho kognitívneho poškodenia a Alzheimerovej choroby“. Vedci dospeli k záveru, že v porovnaní so samotnou kovenčnou medicínou ginko podstatne zlepšuje stav pacientov s Alzheimerovou chorobou pri klinickom teste kognitívnej funkcie.
Ginko Biloba minimalizuje príznaky úzkosti. V jednej štúdií uverejnenej v časopise Journal of Psychiatric Research, v ktorej bolo 107 ľudí s úzkostnou poruchou alebo úzkostnou náladou. Tým bolo podávaných 240 miligramov ginko biloby počas štyroch týždňov. Po tejto dobe vedci zistili, že účastníci mali znížené pocity úzkosti, napätia a agresie.
Keď už hovoríme o protizápalových účinkoch, ukázalo sa, že ginkgo je účinným prostriedkom na potlačenie nebezpečných dlhodobých účinkov chronického zápalu. V skutočnosti sú vlastnosti Gingko Biloba v boji proti zápalom najväčším dôvodom, prečo má bylina také široké využitie v zdravotníctve.
Medzi typické príznaky migrény patrí pulzujúca bolesť hlavy, únava, závraty, strata chuti do jedla, nevoľnosť a vracanie, citlivosť na svetlo a zvuk a svetlá pokožka.
Aj keď existuje pomerne málo štúdií, ktoré sa zameriavajú na gingko ako na liečbu migrény, existuje dôkaz, že môže byť prospešný. V jednej malej štúdii 50 talianskych žien trpiacich migrénou užívalo gingko doplnky počas štyroch mesiacov. Ku koncu štúdie doľlo k zníženiu počtu záchvatov migrény.
Ginko Biloba ponúka množstvo zdravotných výhod, medzi ktoré patrí zlepšenie cirkulácie, redukcia rizika demencie, zmiernenie symptómov úzkosti, boj proti zápalu a pomoc pri migrénach.
Ginko Biloba zvyšuje krvný obeh. V štúdií z roku 2008 uverejnenej v časopise Phytotherapy Research sa pozorovalo výrazné zlepšenie prietoku krvi do ľavej zostupnej tepny u pacientov, ktorí sa podrobili liečbe s ginko. To sa podieľa na znížení rizika vysokého krvného tlaku.
V metaanalýze uverejnenej v časopise Current Topics in Medicinal Chemistry sa dospelo k záveru, že ginko Biloba podstatne zlepšuje stav pacientov s Alzheimerovou chorobou pri klinickom teste kognitívnej funkcie, a to v porovnaní so samotnou konvenčnou medicínou.