10 najlepších zdravotných benefitov Ginko Biloba

ginko biloba

Gingko Biloba sa tiež nazýva „strom babhair“, ktorý je pôvodom z Číny. Gingko Biloba je posledným zvyšným druhom z čeľade Ginkgophyte. Tento strom dosahuje do výšky 36 metrov a dožíva sa 1000 rokov.

Ginko Biloba poskytuje veľké množstvo zdravotných výhod. Ide teda o jeden z najpredávanejších rastlinných doplnkov v USA a Európe.

Starovekí čínski lekári používali listy a semená stromu ginkgo tisíce rokov. V moderných výskumných štúdiách sa okrem toho používa predovšetkým extrakt z Ginkgo biloba (GBE) zo sušených listov stromu. GBE je vysoko koncentrovaná, a preto je lepšie vybavená na liečbu potenciálnych zdravotných problémov. Aké sú hlavné benefity Ginko Biloby?

ginko biloba

Zlepšuje cirkuláciu

V tradičnej čínskej medicíne lekári podávali svojim pacientom semená ginko. Umožnili tak neobmedzený prechod energie do rôznych orgánov. Ako sa ukazuje, títo lekári mali v niečom pravdu.

Ginko Biloba naozaj zvyšuje krvný obeh. V štúdií z roku 2008 uverejnenej v časopise Phytotherapy Research, testovali čínski vedci účinnosť tejto látky pri liečbe pacientov s ischemickou chorobou srdca.

Vo výskume dostalo 80 pacientov buď ginko bilobu alebo placebo. Vedci potom merali krvný obeh pacienta pomocou ultrazvuku. U pacientov, ktorí sa podrobili liečbe s ginko sa preukázalo výrazní zlepšenie prietoku krvi do ľavej zostupnej tepny, čo sa podieľa na znížení rizika vysokého krvného tlaku.

Redukuje riziko demencie

Niektoré dôkazy však naznačujú, že v niektorých prípadoch dokáže ginko biloba pomôcť. Táto látka pomáha zmierniť špecifické psychiatrické príznaky a úzkosť.

V metaanalýze uverejnenej v časopise Current Topics in Medicinal Chemistry vedci „skúmajú účinnosť a bezpečnosť Gingko Biloby pri liečbe mierneho kognitívneho poškodenia a Alzheimerovej choroby“. Vedci dospeli k záveru, že v porovnaní so samotnou kovenčnou medicínou ginko podstatne zlepšuje stav pacientov s Alzheimerovou chorobou pri klinickom teste kognitívnej funkcie.

Redukuje symptómy úzkosti

Ginko Biloba minimalizuje príznaky úzkosti. V jednej štúdií uverejnenej v časopise Journal of Psychiatric Research, v ktorej bolo 107 ľudí s úzkostnou poruchou alebo úzkostnou náladou. Tým bolo podávaných 240 miligramov ginko biloby počas štyroch týždňov. Po tejto dobe vedci zistili, že účastníci mali znížené pocity úzkosti, napätia a agresie.

stres

Bojuje proti zápalu

Keď už hovoríme o protizápalových účinkoch, ukázalo sa, že ginkgo je účinným prostriedkom na potlačenie nebezpečných dlhodobých účinkov chronického zápalu. V skutočnosti sú vlastnosti Gingko Biloba v boji proti zápalom najväčším dôvodom, prečo má bylina také široké využitie v zdravotníctve.

Pomáha pri migrénach

Medzi typické príznaky migrény patrí pulzujúca bolesť hlavy, únava, závraty, strata chuti do jedla, nevoľnosť a vracanie, citlivosť na svetlo a zvuk a svetlá pokožka.

Aj keď existuje pomerne málo štúdií, ktoré sa zameriavajú na gingko ako na liečbu migrény, existuje dôkaz, že môže byť prospešný. V jednej malej štúdii 50 talianskych žien trpiacich migrénou užívalo gingko doplnky počas štyroch mesiacov. Ku koncu štúdie doľlo k zníženiu počtu záchvatov migrény.


Naďa Černá

Naďa Černá

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.


Podobné články:

úzkosť

Ako zabojovať proti úzkosti? 8 tipov z prírody, ktoré určite pomôžu

Chronická úzkosť je problémom, s ktorým bojuje množstvo ľudí po celom svete. Podľa American Psychiatric Association ňou trpí približne 30 %...

notebook pre študentov

Ako dosiahnuť rovnováhu medzi pracovným a osobným životom?

Nájsť správnu rovnováhu medzi pracovným a osobným životom je mnohokrát náročné. Fakt, že posledné mesiace pracujeme hlavne z domu, k tomu príliš...

apple watch

Apple Watch vs. Fitbit: Ktoré inteligentné hodinky sú pre vás lepšie?

Ak uvažujete o kúpe nových inteligentných hodiniek alebo fitness trackerov, Fitbit a Apple sú dve najväčšie značky, ktoré by ste mali brať do úvahy...

cvičenie

Eliptický trenažér alebo bežecký pás: Ktorá možnosť je lepšia?

Rozhodli ste sa, že sa začnete stravovať zdravo, budete sa starať o svoje zdravie, schudnete prebytočné kilogramy a zaradíte viac pohybu? V tom...