Výhody a nevýhody bandáží na koleno

Bandáže na koleno sú v dnešnej dobe široko používané. Koleno je totižto mimoriadne dôležitou časťou či už cvičenia alebo aj bežného života. Je to však aj veľmi zraniteľnou oblasťou, ktorá je často zranená, bolestivá a pomalá. Dokonca aj slabá bolesť môže viesť k väčším problémom.

Bandáže na koleno sú síce skvelým pomocníkom, no tak ako každá minca má dve strany, tak aj bandáže na koleno majú svoje výhody a nevýhody.

Výhody bandáží na koleno

Bandáže na koleno podopierajú stabilitu kĺbu a obmedzia pohyb kĺbu tak, aby sa zabránilo jeho zraneniu. Kolenný kĺb tak nebude ovplyvňovaný vonkajšími vplyvmi pri všeobecných činnostiach, ktoré vykonávate pravidelne, ale taktiež aj pri iných činnostiach, ktoré nevykonáva úplne každý. Môže to byť napríklad horolezectvo, ktoré zvyšuje tlak na koleno a spôsobuje, že kolenná kosť bude slabšia a oddelená od pôvodnej polohy. To vedie k vzniku problémov, ktoré musíte riešiť už doktora.

Bandáže sú pohodlné a znižujú tlak na koleno. Majú taktiež pomocnú úlohu pri starších ľuďoch, ktorí majú reumu, artritídu, nepružnosť kĺbov a výrony, či iné choroby, s ktorými sa môže človek stretať vo vyššom veku.

Nosenie kolenných bandáží môže zohrávať dobrú úlohu pri nízkych teplotách, pretože zabraňuje ochladeniu kolenných kĺbov. Koleno je veľmi jednoduché ochrániť pred nízkymi teplotami. V chladnejšom prostredí je preto dobré nosiť kolenné bandáže, ktoré majú skvelý ochranársky efekt.

Nevýhody bandáží na koleno

Ak pacienti s osteoartrózou používajú bandáže na koleno, ktoré sú príliš tesné alebo silné, nevedie to k cirkulácií krvi okolo kolenného kĺbu, čo sťažuje činnosť kolena.

Bežné kolenné bandáže majú zvyčajne za následok udržanie teploty. Po ich nosení vytvorí patella pred kolenom určitú kompresiu a ovplyvňuje účinok cvičenia.

Dlhé nosenie pravdepodobne spôsobí pokles sily svalov, takže nie sú k dispozícií žiadne silné svaly, ktoré by ochránili vaše kolená.

Ak bandáž budete nosiť dlhší čas, ovplyvní to účinok svalového cvičenia, čo spôsobí zlý krvný obeh, nedostatočné zásobovanie krvou a podobne. Preto noste chrániče kolien, keď budete mať nepríjemný pocit z kolien.

Záver

Všetko má dve strany. Bandáže nenoste, keď nepotrebujete. Ak bandáže kolien nie sú použité správne, nemajú dobré výsledky.

Po nosení bandáží si ich dajte na suché a vetrané miesto. Nie je vhodné, aby boli vystavené slnku. Pri používaní si dajte pozor na čistenie, nenamáčajte bandáž do vody na dlhšiu dobu a starajte sa o ňu správne.


Naďa Černá

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.


Podobné články: