Správny čas na chôdzu v závislosti od vašich cieľov

Chôdza je skvelým pohybom, ktorý je pre človeka prirodzený. Je to prvým krokom k zlepšeniu vášho zdravia. Nie každý však môže vyťažiť z chôdze toľko, koľko potrebuje. Veľmi totižto záleží aj na tom, v akom čase sa idete prejsť a na iných špecifikách, o ktorých si dnes povieme.

Či už hľadáte aktivitu, ktorá vám zníži krvný tlak, zvýši vám endorfíny alebo jednoducho nájdete nápravu proti nespavosti, určite by ste mali začať s chôdzou aj vy!

Ak chcete znížiť svoj krvný tlak

V novom výskume, ktorý sa objavil, vedci zistili, že ľudia, ktorí mali hypertenziu, vykonávali mierne intenzívne cvičenie po dobu 45 minút trikrát do týždňa po dobu 10 týždňov buď ráno alebo večer. Tí, čo cvičili od 6 do 8 hodiny večer zaznamenali omnoho nižšá krvný tlak, ako tí, ktorí cvičili ráno. Ak máte problémy s krvným tlakom, večerná prechádzka môže byť to pravé pre vás.

Ak chcete kontrolovať hladinu cukru v krvi

Cvičenie pomáha vašim svalom, aby využívali glukózu na energiu, čo je dôvod, prečo je účinné ísť si zacvičiť po jedle. Namiesto toho, aby ste si po obede ľahli, mali by ste sa prechádzať aspoň 10 minút po každom jedle (raňajky, obed aj večera). Udržíte si tak lepšiu hladinu cukru v krvi a tým podporíte metabolizmus a chudnutie.

Ak chcete redukovať stres

Stres je zabijak dnešného ľudstva. Asi neexistuje človek, ktorý by bol úplne bez stresu, čo je obrovským problémom. Práve preto sa odporúča, aby ste využili dlhšie prechádzky na redukovanie stresu. Túto chôdzu môže urobiť kedykoľvek budete mať chuť prejsť sa, najlepšie keď dochádzate do práce, ktorá nie je tak vzdialená.

Ak chcete lepšie spať

Chcete lepšie zaspávať alebo máte menšie problémy so spánkom? Využite telesnú aktivitu v podobe chôdze, ktorú absolvujete ráno. Štúdia v oblasti spánku totižto zistila, že ľudia, ktorí cvičili dopoludnia, mali viac pravidelných cirkadiánnych rytmov, čo znamená, že zaspali omnoho ľahšie v porovnaní s tými, ktorí ráno nemali dostatočné slnečné svetlo a dostatočne veľa aktivity.

Ak chcete podporiť dobrú náladu

Aj napriek tomu, že svoju prácu milujete, niekedy je pracovný týždeň omnoho dlhší, ako sa vám zdá. Vaša každodenná nálada má obrovský vplyv na vašu celkovú pohodu. Ľudia, ktorí si počas obeda vybrali prestávku na 30-minútovú prechádzku, sa cítili omnoho lepšie, uvoľnenejšie a boli menej nervózni, ako tí, ktorí len v práci sedeli a nič nerobili.

Ak chcete schudnúť

A to najlepšie nakoniec. Pre tých, ktorí túžia schudnúť alebo si aspoň trochu vyformovať postavu, by mali zaradiť pravidelnú chôdzu do svojho každodenného ranného rituálu. Mnohé štúdie totižto dokazujú, že práve vďaka pohybu budete omnoho aktívnejší, lepšie sa vám bude fungovať celý deň a budete fyzicky aktívnejší.


Naďa Černá

Naďa Černá

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.


Podobné články: