Potrebujú smartfóny ochranné sklo? A ako ho vybrať?

Ochranné sklo je ochrannou vrstvou na vašom displeji. Je odolnejšie voči škrabancom ako originálne sklo displeja. Sú však ochranné sklá naozaj potrebné?

Existuje niekoľko typov ochrany displeja, ktoré vám majú pomôcť pred tým, aby sa váš displej poškriabal alebo praskol. Pravdou je, že ochranné sklo je veľmi dôležité na to, aby ste si svoj mobil ochránili, no je dôležité vyberať si správne.

Ochrana skla je pre mnohých primárnou záležitosťou. Pri výbere sa treba zamerať na kvalitné sklá, ktoré dostatočne dlho vydržia a nemajú žiadne modré či matné odlesky. Tie by vám počas dňa mohli vadiť. Na našom trhu nájdete drahšie aj lacnejšie sklá, no nevyberajte len podľa ceny. Dôležité sú aj samotné parametre, značka a názory kupujúcich.

Existujú dva druhy

Poďme si povedať o dvoch základných kategóriách ochrany obrazovky. Do prvej kategórie patria ochranné sklá z tvrdeného skla, UV ochranné fólie či sklá, ktoré majú v sebe kúsky diamantov. Do druhej kategórie patria plastové chrániče obrazovky, vrátane HD, matných, hydrogélových a podobne.

Najobľúbenejšou ochranou obrazovky kvôli tvrdosti materiálu a kvalite, sú tie, ktoré sú vytvorené z tvrdeného skla. Sú skvelé, pretože dokážu skvelo ochrániť displej, no ich nevýhoda je tá, že nie sú vhodné pre zakrivené obrazovky. To je dôvod, prečo majitelia smartfónov so zakriveným displejom stavia skôr na plastové sklá.

Väčšina z nás, ktorí používajú ochranu displeja dúfajú, že ochránia svoje smartfóny pred poškriabaním, kvapkami či odtlačkami prstov. Ak však požadujete nielen dobrú ochranu, ale taktiež správnu odozvu od displeja, je dôležité staviť na tie najkvalitnejšie a najlepšie sklá. Majte však na pamäti, že pri citlivosti displeja je dôležitá hrúbka. Čím je ochranné sklo hrubšie, tým menej displej reaguje a naopak.

Opotrebenie je ďalším problémom, s ktorým sa ľudia pri dotykových telefónoch stýkajú. Odolnosť je však spojená s tvrdosťou a odolnosťou proti oderu. Vo všeobecnosti platí, že čím je ochranné sklo tvrdšie, tým dlhšie vydrží. V obchodoch bývajú sklá označené štítkami 3H, 6H a 9H. Výrobcovia ich označujú podľa grafitovej stupnice na základe medzinárodnej normy.

Pri nákupe si dávajte pozor aj na to, že existujú rôzne druhy displejov, podľa ktorých by ste mali nakupovať. Keď najbližšie pôjdete do obchodu, pýtajte sa o skle hneď viac informácií a zistite, či je naozaj vhodné na váš mobil.

Poslednou vecou, ktorú musíte zvážiť pri kúpe skla je odolnosť voči odtlačkom prsta. Tú zistíte tak, že na sklo nakvapkáte trochu vody a následne ho rozmažete. Čím väčší rozptyl bude mať voda, tým lepšie.

Výber skla nie je veľmi jednoduchý, no ani príliš ťažký. Stačí, ak viete, podľa čoho si vybrať a hlavne, ako.


Naďa Černá

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.


Podobné články: