iPad Air 5 vs iPad Pro 2022: Ktorý je pre vás ten najlepší?

iPad air

Apple má vo svojej ponuke viacero iPadov, pričom všetky delí do dvoch základných skupín – Pro a Air. Modely Pro boli v minulosti charakteristické vyšším výkonom a zároveň aj vyššou cenou. Prevedenia Air zas boli o niečo menej výkonné, no bežnému smrteľníkovi stačili. Okrem toho potešili nízkou hmotnosťou, kompaktnými rozmermi a prijateľnou cenou. V roku 2022 však prišiel Apple s iPadom Air, ktorý pomaly dosahuje na iPad Pro. Práve preto sa objavuje otázka – ktorý typ zvoliť? Investovať väčší obnos peňazí do Pro, alebo ušetriť na Air, ktorého výkon je takmer rovnaký? Máme pre vás odpoveď.

iPad Air vs iPad Pro

iPad Air a Pro boli od seba vždy viditeľné odlíšené. Rozdiely medzi nimi boli nielen v cenách, ale takisto v dizajne, rozmeroch, hmotnosti a v neposlednom rade vo výkone. Práve nižší výkon iPadov Air nútil mnohých programátorov či grafikov investovať do drahších Pro modelov.

Prvé zmeny však prišli v roku 2021, kedy Apple poskytol svojim zákazníkom výkonné modely iPad Air. Ľudia začali zisťovať, že rozdiely medzi drahším Pro a lacnejším Air už nie sú tak výrazné. Všetko potvrdil aj rok 2022, keď sa na trhu objavila piata generácia Air a s ňou zariadenia, ktoré majú veľmi ďaleko od starých iPadov Air určených len na surfovanie po webe a hranie jednoduchých hier.

Najväčšou otázkou teda je, čo v súčasnosti odlišuje iPad Air od iPad Pro? A do ktorého sa oplatí investovať? Oba modely sme pre vás porovnali a zistili sme, ktorý je pre vás ten najlepší.

iPad Pro

Cena a dostupnosť iPadov

Spoločnosť Apple vydala iPad Air 5 18. marca 2022. Ceny sú rôzne v závislosti od toho, akú kapacitu zvolíte. Základné modely so 64 GB začínajú na cene 689 eur. Ak by ste však potrebovali viac pamäte, môžete zvoliť model s kapacitou 256 GB. Za ten si ale musíte priplatiť. Jeho cena začína na sume 869 eur.

iPad Pro uviedla spoločnosť Apple na trh 18. októbra 2022 v dvoch veľkostiach. Cena 11-palcového prevedenia s kapacitou 128 GB začína na sume 1 000 eur. Ak by ste si chceli zaobstarať väčšie, 12,9-palcové prevedenie so 128 GB, museli by ste zaplatiť minimálne 1 350 eur. K dispozícii sú aj modely s 256 GB, 512 GB, 1 TB a 2 TB úložiskom.

Dizajn iPadov

iPad Pro (2022) a iPad Air 5 majú veľmi podobný dizajn. Oba sú charakteristické rovným povrchom a pevným hliníkovým telom s tenkými rámikmi na displeji. Veľmi totožné sú aj rozmery. iPad Air 5 je takmer na nerozoznanie od 11-palcového iPadu Pro (2022). Lacnejší model (Air) má rozmery 247,6 x 178,5 x 6,1 mm, zatiaľ čo 11-palcový Pro má rozmery 247,6 x 178,5 x 5,9 mm. Okrem 0,2 mm rozdielu v hrúbke v prospech Pro sú teda zariadenia rovnaké.

iPad Air 5 je o niečo ľahší ako jeho brat Pro, ale aj v tomto prípade hovoríme o rozdiele, ktorý si ani len nevšimnete. Kým Pro má hmotnosť 466 g, Air 461 g.

Samozrejme, k dispozícii je ešte iPad Pro s uhlopriečkou 12,9 palca. Jeho rozmery predstavujú 280,6 x 214,9 x 6,4 mm a hmotnosť 682 g. V tomto prípade si odlišnosti všimnete takmer ihneď.

Všetky nové tablety sa zbavili klasického konektoru lightning od Apple a využívajú univerzálny USB-C port. V rámci portov je možné sledovať jednu odlišnosť – Pro verzie podporujú rýchlejší štandard Thunderbolt 4.

Ďalším rozdielom je spôsob odomykania. Kým lacnejšie iPady Air 5 disponujú starým dobrým Touch ID, ktorý sa nachádza na tlačidle uzamykania vo vrchnej časti tabletu, iPad Pro (2022) sa pýši odomykaním Face ID.

A zabúdať netreba ani na výber farieb. Pro (2022) prichádza len v dvoch odtieňoch, a to v striebornej a vesmírne sivej. Na druhej strane, model Air 5 sa pýši až piatimi odtieňmi, a to kozmickou sivou, hviezdnou bielou, ružovou, fialovou a modrou. Ak teda patríte k milovníkom zaujímavých farieb, iPad Air 5 si vás určite získa.

iPad Pro a AirPods

Displej iPadov

iPad Air 5 a menší iPad Pro 2022 majú veľmi podobné displeje. Air 5 sa pýši 10,9 palcovým displejom s rozlíšením 1 640 x 2 360, zatiaľ čo menší Pro (2022) vám ponúka 11 palcový displej s rozlíšením 1 668 x 2 388. Väčší iPad Pro sa chváli displejom s veľkosťou 12,9 palca a s rozlíšením 2 048 x 2 732.

Oba displeje Pro sa vyznačujú adaptívnou obnovovacou frekvenciou ProMotion 120 Hz, zatiaľ čo iPad Air 5 zaostáva na 60 Hz. 11-palcový iPad Pro (2022) je tiež o niečo jasnejší ako jeho lacnejší brat. Disponuje totižto 600 nitmi namiesto 500, ktoré má Air 5.

12,9-palcový iPad Pro 2022 však prekonáva oba malé iPady tým, že prechádza zo štandardnej IPS LCD technológie na mini-LED LCD panel. To prináša množstvo výhod vrátane oveľa vyššieho jasu (až 1 000 nitov) a oveľa živšieho a kontrastnejšieho farebného výstupu.

Fotoaparát iPadov

Zatiaľ čo iPad Air 5 obsahuje jeden 12 Mpx širokouhlý fotoaparát, tablety iPad Pro 2022 sú vybavené dvojicou fotoaparátov zložených z jedného 12 Mpx širokouhlého a jedného 10 Mpx ultraširokouhlého fotoaparátu. Ultraširokouhlý fotoaparát tiež obsahuje ToF 3D LiDAR skener, čím zaisťuje ostré a krásne snímky podobné tým, ktoré vám urobia kvalitné smartfóny. Nehovoriac o tom, že nové iPady Pro (2022) vám zaručujú perfektný zážitok z AR (rozšírenej reality)

Air aj Pro majú tiež 12 Mpx predné kamery s funkciou Center Stage, ktorá sleduje vašu tvár počas videohovorov. Rozdiel medzi nimi je v tom, že tie, ktoré nájdete v Pro, sú TrueDepth a podporujú Face ID. Tie, ktoré sa nachádzajú v Air, týmito funkciami nedisponujú.

Problém s fotoaparátmi všetkých troch iPadov je ten, že od minulého roka nedošlo k žiadnym zmenám. Zariadenia vám tak neposkytnú v oblasti fotenia a natáčania nič nové.

čierny iPad Pro a Apple Pencil

Výkon iPadov

Apple zvýšil výkon svojich dvoch modelov iPad Pro 2022 tým, že ich vybavil novým čipom M2, ktorý majú aj jeho najnovšie Macbooky. M2 disponuje 8-jadrovými procesormi a je o 15 % rýchlejší ako čip M1, ktorý sa využíval v zariadeniach z roku 2021. Okrem nich sa používa aj v súčasnosti, a to práve v Apple Air 5.

V jednoduchosti povedané, Pro disponuje rýchlejším a silnejším čipom, ktorý zvládne aj vyššiu záťaž. Rozdiely sú však pomerne malé a bežný používateľ, ktorý chce iPad na písanie poznámok a dokumentov, hranie jednoduchých hier alebo surfovanie po internete, si ich ani len nevšimne.

Nové zariadenia s M2 čipom by si mali zaobstarať používatelia, ktorí plánujú iPad využívať na komplikované programátorské práce a rôzne náročné hry, pri ktorých je dôležité dbať ako na grafiku, tak aj na celkový výkon.

Menšou nevýhodou modelov Air 5 je okrem nižšieho výkonu aj obmedzenie úložiska. Tie si totižto môžete zaobstarať len v prevedení so 64 GB alebo 128 GB, pričom iPady Pro (2022) nájdete v prevedení so 128 GB, 256 GB, 512 GB, 1 TB a 2 TB.

Dôležité je tiež spomenúť kompatibilitu s Apple Pencil 2. S týmto príslušenstvom sú síce kompatibilné obe zariadenia, no Pro verzie majú vylepšenú konektivitu, vďaka ktorej dokážu rozpoznať hrot pera do vzdialenosti až 12 mm. Na zobrazenie viacerých funkcií a možností stačí pero len umiestniť nad obrazovku. Bez toho, aby ste ho k nej priložili.

Batéria iPadov

iPad Air 5 má 28,93 Wh batériu, čo predstavuje 7 606 mAh. To je o niečo viac ako 28,65 Wh, čo predstavuje 7 538 mAh batéria 11-palcového iPadu Pro 2022. Na druhej strane, je to zas oveľa menej, ako 40,88 Wh (10 758 mAh), čo vám poskytne 12,9-palcový model Pro. 

Odhliadnuc od rôznych veľkostí, Apple uvádza rovnaké tvrdenie o výdrži, ktoré znie „až 10 hodín surfovania na webe cez Wi-Fi alebo sledovanie videa“ pre každý model, ako aj „až 9 hodín surfovania na webe pomocou mobilnej dátovej siete“ na každom z variantov 5G. 

V praxi sa tieto odhady pri všetkých troch výrobkoch zdali trochu optimistické a nakoniec sa ani nenaplnili. Pri testovaní iPady nevydržali až 10 hodín. Zvládli však fungovať 6 hodín pri neustálom a náročnejšom používaní.

iPad Pro a iPhone

Zhrnutie

Spoločnosť Apple v roku 2022 doplnila svoj rad iPadov o veľmi silné zariadenia, ktoré konkurujú klasickým notebookom. Modely Pro už niekoľko rokov po sebe potvrdzujú, že sú veľmi výkonné a v kombinácii s klávesnicou ich môžete pokojne vymeniť za svoj prenosný počítač. 

iPad Air bol doteraz skôr doplnkom slúžiacim na písanie poznámok v škole alebo pohodlné pozeranie seriálov v posteli. Najnovšia, piata generácia však svojím výkonom, veľkosťou a množstvom funkcií potvrdzuje, že aj ona dokáže plne nahradiť klasický notebook či Macbook. A to minimálne tým používateľom, ktorí potrebujú zariadenie na bežnú prácu (nie programovanie).

Ak sa stále neviete rozhodnúť, ktorý iPad by bol pre vás ten pravý, pripravili sme si prehľadné zhrnutie:

iPad Air 5 je vhodný pre tých, ktorí:

  • Potrebujú zariadenie na bežné používanie, ako napríklad písanie poznámok, písanie dokumentov a rôznych prác, či surfovanie po internete.
  • Hľadajú zariadenie, ktoré je ľahké na prenášanie a môžu ho mať vždy pri sebe.
  • Chcú hrať jednoduché hry a nepotrebujú vysoký výkon.
  • Chcú len surfovať po internete alebo si večer pozrieť dobrý film v posteli.
  • Nechcú zaplatiť tak veľa za nový iPad.

iPad Pro (2022) je vhodný pre tých, ktorí:

  • Hľadajú zariadenie, ktoré by mohlo nahradiť klasický notebook alebo Macbook.
  • Potrebujú výkonný iPad vhodný na programovanie alebo iné komplikované úlohy.
  • Chcú hrať zložité hry náročné na výkon aj grafiku.
  • Chcú iPad s väčšími rozmermi ako je 10,9 palca, ktoré poskytuje iPad Air.
  • Sú ochotní zaplatiť za iPad viac ako 1 000 eur.

iPad je skvelé zariadenie, ktoré je ideálne pre každého, kto chce niečo medzi počítačom a mobilom. Ľahko ho prenesiete z miesta na miesto, nezaťaží vám tašku a umožní vám pracovať odkiaľkoľvek. Pred nákupom si svoje rozhodnutie dobre premyslite. Porovnajte si výhody a nevýhody jednotlivých modelov a zistite, ktorý je pre vás ten najlepší. Len tak sa vyhnete kúpe predraženého modelu, ktorý by vám bol zbytočný alebo naopak, kúpe lacnejšieho iPadu, ktorý by za vami nestíhal.

zdroj: techradar.com


Naďa Černá

Naďa Černá

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.


Podobné články:

prehliadanie webu

Anonymné prehliadanie: Čo to je a ako naozaj funguje?

Anonymné prehliadanie, niekedy označované aj ako inkognito režim, dnes využíva veľké množstvo používateľov s cieľom získať vyššiu úroveň anonymity...

Macbook

Najlepšie notebooky roka 2023

Rok 2023 je tu a s ním aj novinky vo svete spotrebnej elektroniky. Mnohé značky stihli v posledných mesiacoch vydať nové modely mobilných telefónov...

Apple Watch

Najlepšie inteligentné hodinky roka 2022

Popularita inteligentných hodiniek každým rokom stúpa. Niet sa však čomu čudovať. Tieto praktické a spravidla menšie zariadenia dokážu zobrazovať...

digitálna zrkadlovka

Ako si vybrať ten najlepší fotoaparát?

Plánujete si kúpiť nový fotoaparát, no netušíte, ako si zvoliť ten najlepší? Niet sa ani čomu čudovať. Na trhu sa v súčasnosti nachádza veľké...