Čo sa stane s batériou notebooku, ak ju necháte neustále nabíjať?

Otázok ohľadom batérií z notebookov je niekoľko. Jednou z najčastejších je tá, či môžete nechať batériu nabíjať neustále, aj keď je notebook už nabitý. Existuje totižto niekoľko mýtov okolo bateriek, ktorým ľudia stále veria.

Batéria notebooku sa nikdy nedokážu "prebiť"

Jedným z najbežnejších mýtov je to, že nadmerne nabijete, čiže prebijete batériu, ktorá sa priamo nabíja. Pri autobatériách to tak môže byť, no pri mobilných telefónoch alebo pri laptopoch to tak nie je.

Rozdiel medzi týmito dvomi typmi batérií je ten, že v automobiloch nie je batéria známa ako Li-ionová batéria, ako je v mobiloch či v notebookoch. Táto batéria sa totižto skladá z iných chemikálií, ktoré reagujú odlišne a hlavne, nikdy sa nemôžu "prebiť".

To, čo im bráni v prehriatí a v preťažení však nie je len kvôli chemickým rozdielom, ale aj kvôli bezpečnostnému systému , ktorý zastaví nabíjanie zariadenia, keď zistí, že dosiahla 100 %. Keď úroveň nabitia batérie klesne, znova sa nabije a zastaví sa, keď dostane 100 % a tak ďalej.

Batérie sa časom ničia

Časom, pokiaľ batérie nepoužívate, môžu degradovať. Okrem toho je však dôležité aj to, aby ste ich používali správne. Práve to je dôvod, prečo by ste ich nemali vyťahovať z elektrickej zásuvky nepravidelne a bez toho, aby neboli nabité úplne na 100 %. Batérie by ste mali skladovať na suchom a chladnom mieste.

Teplo je najväčším problémom týchto druhov batérií. V prípade prehriatia sa ničia a kazia. Taktiež sa rýchlejšie vybíjajú. Pri normálnom používaní a pri normálnej prevádzke chladiaceho systému môžete staviť na to, že vám vydrží naozaj veľmi dlho.

Pokiaľ ide o samotné cykly, ktoré batérie majú, nezáleží na tom, či sú cykly krátke alebo dlhé. Pokiaľ sa riadite všetkými pokynmi o správnej starostlivosti o batériu, nemusíte sa o nič báť.

Kalibrovaná batéria

Úplné alebo takmer úplné vybitie batérie spôsobí jej opätnú kalibráciu. Ak nie je batéria správne nabitá, môže dôjsť k tomu, že batéria nebude po čase dobrá.

Nechať nabíjať či nie?

Otázkou je, nabiť na 100 % a následne vypojiť alebo ju nechať nabíjať? Myslite na cykly a na to, že čím viac budete vypájať batériu, tým viac cyklov bude mať. Nechať preto batériu neustále v elektrickej energií nie je žiaden problém. Neprebíja sa a tým pádom sa ani neničí.


Naďa Černá

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.


Podobné články: