Chcete mať zdravé a pekné zuby? Toto im určite nerobte!

Zubná sklovina je najsilnejšou látkou v tele. Aj napriek svojej sile sa však môže ako sklovina, tak aj samotný zub opotrebiť a zničiť. Ako si svoje zuby chrániť a čomu sa vyhýbať? Na to sa pozrieme v dnešnom článku.

Vyhýbajte sa konzumácií tmavých jedál a nápojov

Pre každého milovníka kávy je hneď prvý bod asi najhoršou vecou. Práve nápoje ako káva, červené víno alebo čierny čaj obsahujú prísady, ktoré sa nazývajú triesloviny. Tie vytvárajú farebné zmesi, ktoré držia na zuboch veľmi pevne. V tomto prípade dochádza k ich žltnutiu.

V prípade jedál ide o bobuľové ovocie ako čučoriedky, čerešne alebo ríbezle, paradajky, zmrzlina či rôzne sladkosti. Sladké v mnohých prípadoch nespôsobuje sfarbenie, no často zuby odvápňuje a ničí.

Zlé čistenie zubov

Čistenie zubov je veda, ktorá trápi mnohých už dlho. Ako správne zuby čistiť? Akou silou na ne tlačiť? Existuje niekoľko základných pravidiel, ktoré by ste svojím zubom robiť nemali.

  1. Na zuby pri čistení netlačte príliš silno. Mohli by ste poškodiť zuby a ďasná, čím by ste zvýšili citlivosť zubov.
  2. Pri čistení nechoďte s kefkou len zľava doprava. To totižto nestačí. Správny spôsob čistenia zubov je krúživý. Zubnú kefku posúvajte hore a dole a zuby čistite krúživými pohybmi. Vďaka takémuto pohybu sa dostanete aj na ťažko dostupné miesta.
  3. Nečistite si zuby hneď po jedle. Potraviny obsahujúce kyselinu môžu oslabiť vašu sklovinu, takže čistenie by mohlo situáciu ešte zhoršiť. Kyselina by prenikla hlbšie do zubov a spravila by viac problémov.
  4. Po vyšistení si nevyplachujte ústa, pretože necháte odplaviť fluorid, ktorý chráni zuby.
  5. Zubnú kefku nepoužívajte príliš dlho. Vymieňajte ju pravidelne, každé tri až štyri mesiace.

Nepoužívajte svoje zuby na otváranie obalov alebo fliaš

Prednedávnom obletelo internet jedno zaujímavé video, v ktorom známa modelka Hailey Bieber otvárala fľašu od piva zubami. Takéto niečo by ste rozhodne opakovať nemali, pretože si tým môžete nenávratne poškodiť sklovinu.

Okrem toho nie je dobré ani to, keď si zubami pomáhate otvoriť nejaký obal od jedla alebo kozmetiky. Vždy radšej stavte na nožnice.

Zlozvyky

Zlozvyk ako napríklad hryzenie nechtov môže poškodiť ďasná a spôsobiť, že vaše zuby budú veľmi naštiepené, dokonca až posunuté. Ak radi žujete nejaké iné, nejedlé predmety ako perá, taktiež by ste s tým mali prestať. Má to veľmi podobný účinok ako hryzenie nechtov.

Zlé používanie medzizubných kefiek alebo dentálnych nití

Medzizubné kefky a dentálne nite sú naozaj skvelými pomocníkmi, ktoré pomôžu snáď vo všetkých prípadoch. Veľkým problémom však je, ak ich používate zle a nesprávne. Vždy si spomeňte najmä na pravidlo o tom, aby ste na zuby či ďasná netlačili. Čistenie zubov musí byť jemné a prirodzené.

Nesprávne bielenie zubov

Bielenie zubov bolo v minulosti vecou, ktorá ničila zubnú sklovinu a oslabovala ju. V dnešnej dobe sú síce lepšie techniky na bielenie a jednoduchší spôsob, ako sa dostať k bielym zubom, no je potrebné vedieť, kde sú hranice. Existujú totižto prípravky, ktoré môžete používať na bielenie aj vy sami. Riaďte sa však pokynmi, ktoré nájdete v príbalovom letáku a nikdy neprekračujte hranicu čistenia.


Naďa Černá

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.


Podobné články: