Ako si vybrať správnu podložku na jogu?

cvičenie jogy

V dôsledku prepuknutia koronavírusu COVID-19 mnohé mestá a dokonca aj krajiny prestali fungovať tak, ako bežne pracovali. Slovensko na tom nie je inak. Prestalo sa chodiť do školy a všetci sú doma. A práve preto, že nemôžete nikam chodiť a vo väčšine prípadov sedíte, joga je veľmi dobrým spôsobom cvičenia v interiéri. A ak ste doteraz jogu ešte nikdy necvičili a ste začiatočník, máme pre vás jednoduchý návod, ako si vybrať podložku. Medzi hlavné parametre sa radí materiál a veľkosť, no to nie je všetko.

Hlavným účelom cvičenia jogy je relaxácia. Joga je pohodlné cvičenie, čo je aj dôvod, prečo by ste mali mať mäkkú a pohodlnú podložku. Jej hlavnou funkciou je však zabrániť najmä šmyku a modrinám.

joga

Klasifikácia podložky na jogu

  • Materiál: guma, TPE, PVC, ľan, EVA
  • Funkcia: protišmyková ochrana, ochrana
  • Rozmery: 610 x 173 610 x 1830 800 x 1830
  • Hrúbka: 2 - 15 mm

Výber správneho materiálu

V súčasnosti na trhu existuje 5 najbežnejších materiálov na výrobu jogových rohoží. Sú to: prírodný kaučuk, TPE, PVC, bavlna a ľan, a EVA. Rôzne materiály majú rôzne výhody a nevýhody.

Prírodný kaučuk

Výhody: zdroj surovín je prírodný a šetrný k životnému prostrediu, prirodzená štruktúra a otvorená štruktúra povrchu pomáhajú absorbovať vlhkosť, takže protišmykový účinok je veľmi dobrý.

Nevýhody: nepríjemný zápach, Štruktúra otvárania ľahko absorbuje škvrny a trh musí byť vyčistený.

TPE

Výhody: vysoká elasticita, dobrá odolnosť proti šmyku za sucha / za mokra; ochrana životného prostredia, niektoré výrobky sa dajú úplne recyklovať.

Nevýhody: menej odolný ako PVC

PVC

Výhody: dobrá trvanlivosť, nízke náklady na suroviny, takže cena je relatívne nízka, neobsahuje latex, vhodný pre alergikov na latex, ľahko sa čistí.

Nevýhody: z dôvodu zlej absorpcie materiálu je protišmyková vlastnosť dobrá v suchých podmienkach, ale akonáhle je podložka mokrá jej protišmyková vlastnosť je zlá, plastové výrobky sa nemôžu prirodzene rozkladať.

Bavlna a ľan

Výhody: jemný a nedráždivý, je to prvá voľba pre tých, ktorí milujú tradičné technológie tkania, ľahko sa čistí.

Nevýhody: účinok uchopenia je slabý, čo obmedzuje cvičenie.

EVA

Výhody: lacný.

Nevýhody: zlá elasticita, zlý protisklzový účinok, väčšinou používaný pri výrobe podrážok, silný zápach.

V súčasnosti je najvhodnejším materiálom na jogu pre začiatočníkov TPE. TPE je relatívne kvalitný materiál šetrný k životnému prostrediu s vysokou bezpečnosťou. Má elasticitu porovnateľnú s prírodným kaučukom a dá sa recyklovať. Zároveň je TPE ľahký, jednoduchý na prenášanie a má dobrý výkon v odolnosti a proti šmyku. Nemá takmer žiadne nedostatky.

cvičenie jogy

Výber veľkosti podložky na jogu

Začiatočník (6 mm - 8 mm): ide o najvhodnejšiu hrúbku pre začiatočníkov. Jóga je vyvážené cvičenie, príliš hrubá podložka by vám mohla sťažiť udržanie rovnováhy. Takáto hrúbka vám umožňuje plne vnímať zem a poskytuje vám účinnú ochranu.

Pokročilý (3 mm - 5 mm): gumové podložky, ktoré majú túto hrúbku, sú vhodné najmä pre pokročilých.

Expert (1,5 mm - 3 mm): tenká rohož na jogu sa zvyčajne nepoužíva. Vhodná je však najmä pre expertov pri cvičení. Je protišmyková a hygienickýá. Hrúbka je však naozaj tenká a pre začiatočníkov by mohla byť nepohodlná na použitie.

Ako predĺžiť životnosť jogových rohoží?

  • Ak ju nepoužívate dlhší čas, nevystavujte ju slnečnému žiareniu ani ju neumiestňujte do vlhkého prostredia.
  • Ak ju nepoužívate, vyhnite sa jej skladaniu. Najlepšie je zabaliť ju do vrecka na jogínové rohože.
  • Nepoužívajte ju v drsnom prostredí. (vonkajšia piesková a štrková podlaha, skalná podlaha, bahnitá zem).
  • Vyhnite sa umiestneniu ťažkých predmetov na jogové rohože na dlhú dobu.

Naďa Černá

Naďa Černá

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.


Podobné články:

športové hodinky

Garmin vs Fitbit: Ktoré športové hodinky sú pre vás lepšie?

Športových hodiniek je na trhu veľké množstvo. Jednotlivé modely sa od seba odlišujú nielen vzhľadom, ale takisto funkciami, životnosťou batérie,...

muž, ktorý behá

7 spôsobov, ako nájsť motiváciu na cvičenie

Máte problém nájsť motiváciu, na to, aby ste sa držali tréningového režimu? Nie ste v tom sami. Či už ste vyčerpaní z práce, unavení kvôli deťom,...

inteligentné hodinky

Hodinky pre plavcov: Ktoré sú tie najlepšie?

Plávanie bolo roky športom, pri ktorom sa nedala využívať elektronika. Nemohli ste si sledovať čas, odplávané kilometre či spálené kalórie. Rokmi...

bicyklovanie v noci

Bicyklujte sa bezpečne aj počas noci. Stavte na tieto triky

Niet lepšieho pocitu, ako sadnúť na bicykel a brázdiť ulice počas príjemnej a teplej letnej noci. V neskorých večerných hodinách je však potrebné...