Ovocie a zelenina sú potravinami, ktoré by ste do zásob kupovať nemali. Veľmi rýchlo dozrievajú a zle sa skladujú. Občas sa však stáva, že v obchode kúpime niečoho viac. Ak všetku zeleninu alebo ovocie nestíhate skonzumovať a potrebujete radu, ako ich správne skladovať, prečítajte si naše dnešné tipy.
Banány sa veľmi jednoducho pokazia, a preto je dôležité, aby ste ich skladovali správne. Toto ovocie nie je vhodné na chladenie, pretože jeho šupka veľmi rýchlo zhnedne a celý banán uvädne. Najlepšie urobíte, ak banány zvrchu zabalíte do plastového vrecúška alebo do alobalu. Vydržia tak krásne žlté minimálne päť dní.
Mnohí ľudia uskladňujú cibuľu tak, že je zavesená. Je to skvelý spôsob skladovania, no jednotlivé kusy cibule sú na seba príliš natlačené a nemôžu dýchať. Tým pádom prichádza k plesniveniu a následnému kazeniu. Cibule pokojne vešajte. Jediné čo však robte je, že ich budete ukladať zvlášť a nie spolu.
Ideálnym spôsobom uskladnenia cesnaku je uchovávať ho v nádobe alebo v papierovom vrecúšku, ktorý bude na tmavom a suchom mieste. Ak je cesnak neporušený, môžete ho skladovať až viac ako dva mesiace. Ak je však už načatý a používali ste ho, vydrží od troch do desiatich dní.
Potraviny ako tieto by ste mali umiestniť bez stonky do nádoby s vodou a nechať ich pri izbovej teplote bez umývania. V takomto stave vydržia štyri až päť dní.
Najlepšie, čo pre zemiaky môžete urobiť je umiestniť ich do papierových alebo sieťkových vreciek. Ďalšou možnosťou ich uchovania môže byť krabica s mriežkami, ktorá je na spodnej strane pokrytá novinami alebo absorpčným papierom. Ideálna skladovacia teplota je približne 15 stupňov Celzia. Surové zemiaky tak vydržia mesiac až dva.
Ak je avokádo zelené, chladnička ho neochráni pred procesom zrenia. Mali by ste ho zabaliť do novín a umiestniť do papierového vrecka. Ak chcete, aby dozrievali rýchlejšie, vložte ich do vrecka s banánmi.
Čím sú paradajky zrelšie, tým sú chutnejšie. Skladujte ich pri teplote 25 stupňov Celzia. Ich doba skladovania sa môže líšiť od troch týždňov do dvoch mesiacov, v závislosti od toho, aké zrelé sú, keď ich zakúpite.
Je dôležité, aby ste huby neumývali, kým nebudete pripravení konzumovať ich. Tým, že sa dostanú do kontaktu s vodou, sa môže vytvoriť vlhkosť a z nej následne plesne. Odborníci odporúčajú huby skladovať v papierovom vrecku s vetvami petržlenu. Petržlen pôsobí ako antioxidant a zabraňuje vzniku škvŕn na hubách. Huby vydržia od troch do piatich dní.
Niekedy sa stane, že používame len polovicu citrónu alebo limetky. Druhá polovica sa väčšinou vyhodí do koša. Ak však citrón nechcete vyhodiť, stačí, aby ste ho zabalili do hliníkovej fólie. Ďalšou alternatívou je soľ. Posypte ňou odrezaný vrch uskladnite ho v chladničke. Pred použitím stačí citrón alebo limetku dobre opláchnuť. Takto vám polovica vydrží aj dva týždne.
Ak chcete, aby banány zostali krásne žlté čo najdlhšie, zabalte ich zvrchu do plastového vrecúška alebo do alobalu. Takto vydržia minimálne päť dní.
Cesnak by ste mali uchovávať v nádobe alebo v papierovom vrecúšku, ktorý bude na tmavom a suchom mieste. Neporušený cesnak môže vydržať až viac ako dva mesiace, načatý cesnak zvyčajne od troch do desiatich dní.
Zemiaky je najlepšie ukladať do papierových alebo sieťkových vreciek alebo do krabice s mriežkami, ktorá je na spodnej strane pokrytá novinami alebo absorpčným papierom. Ideálna skladovacia teplota je približne 15 stupňov Celzia. Takto surové zemiaky vydržia mesiac až dva.