7 dokumentov, ktoré zvýšia váš všeobecný prehľad

knihy

Dokumentárne filmy nie sú až tak nudné, ako si mnohí myslia. Priťahujú pozornosť ľudí k vážnym problémom spoločnosti. Takisto mnohým pomôžu rozšíriť si ich všeobecný prehľad a informácie nám ponúkajú nenútene a veľmi prirodzene. My sme si dnes pre vás pripravili niekoľko dokumentov, ktoré by ste rozhodne mali vidieť, pretože stoja za to.

jazero

Dokumenty o životnom prostredí

Dokumenty o životnom prostredí sú veľmi dôležité. Dokážu ľuďom v mnohých ohľadoch pomáhať a oboznámiť ich s problematikou sveta, v ktorom žijú.

Tapped je dokumentárnym filmom, ktorý je režírovaný Stephanie Soechting a Jasonom Lindseym. Tento film je z roku 2009 a ponúka pohľad na znečistenie oceánu, ktorý vedie k mnohým ekologickým problémom.
Dokument sa pozerá na odvetvie balenej vody a jeho dlhodobého účinku vo sférach sociálnych, ekonomických a ekologických. Tvorcovia sa zamerali na priemyselných gigantov ako sú Pepsi a Nestlé Waters. Tvorcovia navštívili aj výrobu, vďaka čomu získali množstvo rôznych zaujímavých informácií, ku ktorým sa bežný smrteľník len tak nedostane.

An Inconvenient Truth je dokumentom z roku 2006 a ponúka pohľad na globálne otepľovanie. Film ponúka komplexnú prezentáciu viceprezidenta Spojených štátov Al Goreho, ktorý vzdeláva ľudí o tomto probléme. Myšlienka zdokumentovať Goreho úsilie prišla od režiséra Laurieho Davida, ktorý raz jeho prezentáciu videl. Režisér bol tak inšpirovaný jeho prezentáciou, že musel okamžite niečo urobiť. A tak nakrútil tento film.

ľadovec

Dokumenty o zvieratách

Dokumenty o zvieratách sú asi najobľúbenejšími dokumentami, ktoré pozerajú nielen dospelí, ale takisto aj deti.

Kedi je turecký dokumentárny film z roku 2016, ktorý režíroval Ceyda Torun. Film je o túlavých mačkách, ktoré žijú v Istanbule. Tento krásny dokument mal premiéru aj na nezávislom filmovom festivale v Istanbule. Nájdete ho aj na Youtube, vďaka čomu je dostupný naozaj každému.

Into the Universe with Stephen Hawking je zaujímavým dokumentom z roku 2010, ktorý napísal známy britský fyzik Stephen Hawking. Séria tohto dokumentárneho seriálu bola vytvorená pre Discovery Channel a ponúka počítačom generované snímky vesmíru vytvorené spoločnosťou Red Vision.

dieťa

Dokumenty o ľuďoch

Dokumenty o ľuďoch sú takisto veľmi dôležité pre mnohých ľudí, ktorí chcú do tejto tematiky nahliadnuť hlbšie.

Life in a Day je filmová dráma a dokumentárny film, ktorý sa skladá z usporiadaných sérií videoklipov vybraných z 80 000 klipov odoslaných na webovú stránku a sociálnu sieť YouTube. Film má 94 minút a 53 sekúnd a zahŕňa scény vybrané zo 4500 hodín záznamu. Film bol dokončený v roku 2011 a debutoval na známom filmovom festivale v Sundance.

What the Health je dokument, ktorý ukazuje dopady výroby a spotreby predpripravených mäsových jedál na zdravie konzumentov a na ich okolie. Odhaľuje, prečo popredné zdravotnícke organizácie pokračujú v propagovaní tohto priemyslu napriek nespočetným lekárskym štúdiám a výskumom, dokazujúcim škodlivé účinky takýchto produktov. Taktiež približuje prepojenosť priemyslu mäsovýroby s farmaceutickým a zdravotníckym priemyslom, zdravotníckymi organizáciami a vládami krajín a ukazuje negatívne aspekty, ktorými trpí obyvateľstvo žijúce v blízkosti výroby.

The World Before Her je kanadský dokumentárny film, ktorý vyšiel v roku 2012. Film napísal a režíroval Nisha Pahuja. Tento dokument skúma komplexné a protichodné prostredie pre mladé dievčatá v Indií.

Často kladené otázky

Aké sú niektoré dokumentárne filmy o životnom prostredí?

Dva zaujímavé dokumentárne filmy o životnom prostredí sú Tapped z roku 2009, ktorý sa zaoberá problémom znečistenia oceánu a balenej vody, a An Inconvenient Truth z roku 2006, ktorý prináša pohľad na globálne otepľovanie a komplexnú prezentáciu bývalého viceprezidenta USA, Ala Goreho.

Aké sú niektoré dokumentárne filmy o zvieratách?

Kedi je turecký dokumentárny film z roku 2016 o túlavých mačkách v Istanbule, ktorý režíroval Ceyda Torun. Into the Universe with Stephen Hawking je dokumentárna séria, ktorú napísal známy britský fyzik Stephen Hawking a bola vytvorená pre Discovery Channel v roku 2010. Ponúka počítačom generované snímky vesmíru.

Aké sú niektoré dokumentárne filmy o ľuďoch a ich životnom štýle?

Life in a Day je dokumentárny film z roku 2011, ktorý sa skladá z usporiadaných videoklipov odoslaných na webovú stránku a sociálnu sieť YouTube. What the Health sa zaoberá dopadmi výroby a spotreby pripravených mäsových pokrmov na zdravie konzumentov a ich okolie. The World Before Her z roku 2012 je kanadský dokumentárny film, ktorý skúma komplexné a protichodné prostredie pre mladé dievčatá v Indii.Naďa Černá

Naďa Černá

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.


Podobné články:

platba kartou

Tipy a triky pre nakupovanie na Mall.sk: Vyskúšajte ich všetky

Mall.sk patrí medzi veľmi obľúbené internetové obchody, ktoré sú zárukou kvality, skvelého zákazníckeho servisu a pravidelných akcií. Chceli by ste...

online nakupovanie

Alza zaujímavosti: Informácie, ktoré ste možno nepoznali

Internetový obchod Alza.sk je jedným z najpopulárnejších na slovenskom trhu. Ak ste v ňom ešte nenakupovali, s veľkou pravdepodobnosťou ste o ňom...

mikroprestávka

Mikroprestávky: Čo to je a aké benefity vám prinesú?

Udržať si rovnaký pracovný výkon počas celého dňa je nemožné. Po niekoľkých hodinách sústredenia sa začína človek cítiť únavu, kvôli ktorej sa môže...

pozeranie filmov

Najlepšie knihy, seriály a filmy roka 2022

Rok 2022 so sebou priniesol množstvo zaujímavých kníh a filmov, ktoré rozosmiali, potešili, prekvapili či dokonca spôsobili smútok. Niektoré ste...