6 nesprávnych faktov o mobile, ktoré nie sú pravdivé, no mnohí im veria

mobil

Každý z nás má mobil, no mnohí majú na tieto zariadenia rôzne názory. Ktoré z nich nie sú pravdivé a nemali by ste im veriť?

iPhone

Počas nabíjania vysiela mobil o 100-krát viac rádiových vĺn ako inokedy

Pravdou je, že pri nabíjaní má síce mobil o niečo vyššie vysielanie vĺn ako počas normálne používania, no klasifikačná norma prípustnej intenzity žiarenia pre elektromagnetické vlny pre životné prostreide, ktoré vydala Národná agentúra pre ochranu životného prostredia, poukazuje na to, že pokiaľ je intenzita žiarenia nižšia ako 12 V/m, spĺňa bezpečnostné normy.

Mobil počas nabíjania vysiela 8,14 V/m čo znamená, že sa naozaj nemusíte o svoje zdravie nijako báť a určite jeho vysielanie vĺn nie je o 100-krát vyššie.

Ak mobilný telefón nemá dobrý signál, jeho žiarenie je o tisíckrát vyššie

Ak mobilný telefón nemá dobrý signál, žiarenie sa síce zváši, ale nie je tak prehnané, ako sa o tom hovorí. Môžete ho používať úplne bezpečne. Je to presne tak, ako aj pri nabíjaní. Všetko je v bezpečnom a kontrolovateľnom rozsahu.

Žiarenie je väčšie, ak ste bližšie pri vysielacej stanici

Nie je to pravda. Ak ste ďaleko od základnej stanice, signál sa zhoršuje a žiarenie sa zvyšuje. Čím vyšší signál od základňovej stanice prichádza, tým nižšia je intenzita elektromagnetického žiarenia zodpovedajúcej základňovej stanici. Čím bližšie k signálu ste, tým lepší signál máte a tým nižšia úroveň elektromagnetického žiarenia je vo vašom okolí.

Časté telefonovanie cez mobilný telefón vedie k bolesti hlavy v dôsledku žiarenia

Bolesti hlavy alebo ušné problémy sú s najväčšou pravdepodobnosťou vytvorené z dôsledku únavy alebo príliš vysokej hlasitosti. Podľa mnohých lekárov, nepohodlie spôsobené telefonovaním je spôsobené nadmerným telefonovaním, no nie z dôsledku žiarenia.

mobil a slúchadlá

Tehotné ženy by sa mali pred žiarením chrániť

Ďalšia chyba, ktorej by ste nemali veriť. Existujú len dva skutočné účinky pre tehotné ženy, kedy by sa mali ochraňovať pred žiarením.
Tehotné ženy by mali venovať pozornosť najmä rontgenovým lúčom či inému žiareniu, ktoré je pre ne nebezpečné. Počítače, televízory a mobilné telefóny v každodennom živote sú úplne bezpečné a netreba sa pred nimi nijako špeciálne chrániť.

Mobilné telefóny vo vrecku dokáže zabiť spermie

Pravdou je, že tento fakt nie je pravdivý. Skutočným faktorom, ktorý zabíja spermie, a ktorého by ste sa mali báť sú zlé životné návyky ako napríklad fajčenie, alkohol, ťažké kovy a podobne.

Vedci hovoria, že žiarenie z mobilného telefónu nezabíja spermie. Mnohí totižto robili viaceré výskumy a zistili, že to pravda nie je.


Naďa Černá

Naďa Černá

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.


Podobné články:

prehliadanie webu

Anonymné prehliadanie: Čo to je a ako naozaj funguje?

Anonymné prehliadanie, niekedy označované aj ako inkognito režim, dnes využíva veľké množstvo používateľov s cieľom získať vyššiu úroveň anonymity...

Macbook

Najlepšie notebooky roka 2023

Rok 2023 je tu a s ním aj novinky vo svete spotrebnej elektroniky. Mnohé značky stihli v posledných mesiacoch vydať nové modely mobilných telefónov...

Apple Watch

Najlepšie inteligentné hodinky roka 2022

Popularita inteligentných hodiniek každým rokom stúpa. Niet sa však čomu čudovať. Tieto praktické a spravidla menšie zariadenia dokážu zobrazovať...

iPad air

iPad Air 5 vs iPad Pro 2022: Ktorý je pre vás ten najlepší?

Apple má vo svojej ponuke viacero iPadov, pričom všetky delí do dvoch základných skupín – Pro a Air. Modely Pro boli v minulosti charakteristické...