10 vecí, ktoré by ste nemali obliecť do lietadla

žena s kabelkou

V roku 2019 vznikol nový svetový rekord v počte cestujúcich prostredníctvom lietadla. Od januára použilo lietadlo viac ako 4,6 miliard cestujúcich. Na to, aby sa vám dobre cestovalo, je potrebných niekoľko vecí.

Medzi tie hlavné patrí najmä správne oblečenie a obuv. Len vďaka nim si cestu užijete a nebudete sa cítiť stiesnení. My sme pre vás zistili zopár informácií od lekárov a pilotov. Ich odporúčania nájdete v tomto článku.

Úzke oblečenie

Dlhý let je pre telo jedným veľkým stresom. Okrem toho, že pod tlakom ste často vy sami, vaše vnútro to prežíva ešte viac. Dôvodom je zmena tlaku a potreba stráviť pomerne dlhý čas na jednom mieste v sedavej polohe. Celú situáciu môžete ešte zhoršiť tým, že si oblečiete tesné oblečenie. Kvôli tesnému oblečeniu je krvný obeh menej účinný.

Práve preto si do lietadla vždy berte niečo voľnejšie, v čom sa vám bude dobre sedieť niekoľko hodín.

Pre maximálne pohodlie nezabúdajte ani na to, že voľné oblečenie je síce pohodlné, no nie vždy bezpečné. Príliš voľné nohavice alebo mikiny môžu naznačovať, že pod nimi máte skryté niečo nebezpečné. Vyberajte si pohodlné, nie príliš tesné a nie príliš veľké oblečenie. To je tá najlepšia voľba.

Džínsy

Jedným z príkladov tesného oblečenia sú džínsy s vysokým pásom. Tlak, ktorý je vyvíjaný na váš pás, nie je príjemný ako pre vaše pohodlie, tak ani pre vaše telo.

Tesná podprsenka

Každá žena má vo svojom šatníku minimálne jednu podprsenku, ktorá je veľmi nepríjemná. Práve takýmto typom by ste sa počas letu mali vyhýbať. Popruhy z podprsenky vám môžu spraviť z dlhého letu jednu nepeknú frašku.

Nezabúdajte ani na to, že modely s kovovými časťami nie sú najlepším nápadom. Kovový skener na letisku ich môže detekovať. Na cestovanie je tak najlepšia športová podprsenka.

Overaly

Voľné kombinézy sa na prvý pohľad môžu javiť ako dobrá voľba na dlhý let, no opak je pravdou. Zistíte to hneď vtedy, ako budete musieť ísť prvýkrát na toalety. V malých toaletách v lietadlách sa len ťažko vyzlečiete.

Nohavice s nízkym pásom

Každý deň cestuje daným lietadlom niekoľko tisíc ľudí. Stovky cestujúcich pred vami sedeli na rovnakých sedadlách. Len na bezpečnostnom páse sa nachádza viac ako 90 rôznych druhov baktérií. Existuje dokonca možnosť nakazenia sa kožným ochorením alebo črevným vírusom v lietadle.

A práve preto, že na verejnom mieste nájdete toľko choroboplodných zárodkov, najdôležitejším odporúčaním je pokryť čo najviac vašej pokožky. Nenoste tričká s krátkym rukávom, kraťasy alebo nohavice s nízkym pásom. Tie nechávajú po sadnutí si spodnú časť chrbta odhalenú. V týchto nohaviciach sa vám nebude ani dobre sedieť.

Nové topánky

V prípade nových topánok nikdy neviete, ako zareagujú, ako ich rozchodíte a či vám budú príjemné. Dokonca, aj tie najpohodlnejšie nové tenisky môžu byť príliš tesné. Preto si na dlhšie lety berte vždy topánky, ktoré už máte rozchodené.

Okrem nových topánok nezabudnite ani na to, že počas letu by ste mali mať topánky so zatvorenou špičkou. Na letisku budete stáť v davoch a pchať sa cez rady ľudí. Nikdy neviete, kto vám pošliape nohy. V uzatvorených topánkach nezabudnite ani na ponožky. Ochránia vás pred chladnejším počasím alebo klímou.

Topánky na opätku

Pri topánkach však ešte ostaneme. Do lietadla sa nehodia vysoké opätky. Nejde ani tak o pohodlie, ako skôr o bezpečnosť. V prípade evakuácie sa nebudete môcť rýchlo pohybovať. Topánky na opätku nie sú vhodné ani vtedy, keď sa budete chcieť pohybovať po lietadle.

A ako nájsť správne ubytovanie?
Booking.com vám v tom môže pomôcť!

Oblečenie s kovovými časťami

A tým myslíme najmä oblečenie s veľkými zipsami, vybíjancami a podobnými maličkosťami, ktoré detektor na letisku rád zachytáva. Skúsení cestujúci tvrdia, že zariadenia na letisku sú schopné odhaliť aj maličký piercing.

Nevhodné typy oblečenia

Na palubu lietadla nemusíte byť vôbec pustení v prípade, ak máte na sebe príliš vyzývavé oblečenie či tričká alebo nejaké topy s nevhodnými slovami. Predtým, ako sa budete chystať na svoju cestu si zvážte, čo si na seba vlastne oblečiete.

Parfumy

Síce to nie je oblečenie či obuv, je dôležité spomenúť to. Parfumy sú síce úplne bežnou vecou, ktorú nosíme, no do lietadla by ste sa mali vyhnúť ich používaniu. Presnejšie myslíme ťažké a silné parfumy, ktoré cítiť do diaľky.

Pri parfumoch nejde ani tak o bezpečnosť ako o rešpektovanie spolucestujúcich a ich zdravie.


Naďa Černá

Naďa Černá

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.


Podobné články:

mapa a cestovanie

Cestovný checklist: Veci, ktoré vám nesmú pri cestovaní chýbať

Plánovanie dovolenky či výletu je vo väčšine prípadov radostné a plné vzrušenia. Predsa len, pri cestách do zahraničia môžete vidieť novú kultúru a...

cestovanie a mapa

Dovolenka 2021: Kam cestovať a čo navštíviť?

Rok 2021 sa nesie v podobnom duchu ako ten predchádzajúci. Súčasná situácia nám síce umožňuje cestovať do zahraničia, no za omnoho náročnejších a...

pláž

Veľký prehľad dovoleniek na rok 2020

Aj vy sa už tešíte na budúcoročnú dovolenku? S jej výberom by ste tak mali začať už teraz. Najlepšie ponuky, ceny a destinácie sa totižto vždy...

dom

6 miest na zemi, ktoré sú preceňované

Niektoré populárne turistické miesta navštevuje obrovské množstvo turistov. Aj napriek tomu vedia sklamať. Vysoké nároky dokážu človeka často...