10 festivalov, ktoré musíte aspoň raz za život navštíviť

koncert

Leto pomaly prichádza a s ním aj festivalové obdobie, ktoré mnohí milujú. Festivaly sa zdajú byť tým najlepším spôsobom, ako si oddýchnuť a zároveň vypnúť od normálneho a rýchleho bežného života. Poznáte aj vy nejaké iné miesta, kde by ste sa mohli stretnúť s veľkým množstvo ľudí, ktorí majú radi podobné veci ako vy. Tieto príležitosti priťahujú milióny ľudí a v skoro všetkých prípadoch prídete s krásnymi spomienkami, na ktoré nikdy nezabudnete.

Toto je niekoľko festivalov, ktoré by ste mali aspoň raz za život navštíviť a zažiť túto atmosféru.

Holi, India

Holi označuje príchod jari. Tento festival je festivalom farieb, pretože ľudia tu po sebe hádžu farebné prášky. Každý farba má však aj svoj vlastný význam. Červená predstavuje čistotu, zelená vitalitu, modrá pokoj a žltá pocity.

Boryeong Mud Festival, Južná Kórea

Tento festival sa konal prvýkrát už v roku 1998. Pôvodne to bola marketignová kampaň pre kozmetiku s použitím bahna z Boryeongu. Podľa niektorých štúdií totižto má toto bahno naozaj veľa liečivých vlastností, ako napríklad blato z Mŕtveho mora v Izraeli. Sedemnásty ročník prilákal až 329 miliónov turistov.

La Tomatina, Španielsko

Približne 120 ton paradajok sa rozdrví počas najväčšieho potravinového boja na svete. Nakoľko majú paradajky "kyslý dezinfekčný" účinok, ulice Bunolu (mesto, kde sa festival koná) sú považované za najčistejšie v Španielsku.

Na festival je potrebné správne sa obliecť, a preto sme si pre vás pripravili aj základnú výbavu:
Čierne Converse tenisky ZOOT.sk

Chinchilla Melon Festival, Austrália

Milujete melóny? V tom prípade by ste mali navštíviť Austráliu, kde sa počas tohto festivalu môžete zúčastniť mnohých rôznych aktivít (ako napríklad melón ródeo alebo lyžovanie na melóne). V súťaži sa nachádza aj melónová váha, kde môžete priniesť svoj najväčší melón, ktorý ste dokázali vypestovať. Aktuálny rekord je 99,79 kilogramov.

Cascamorras, Španielsko

Ďalším festivalom, ktorý sa odohráva v Španielsku, je festival Cascamorras. Počas tohto festivalu bojujú dve mestá o získanie posvätného obrazu. Kým občania z jedného mesta si pripravujú ako náboje čierny olej a snažia sa dostať k Panne Márií, iní pripravujú olivový olej, vajcia a múku na boj. Legenda hovorí, že ak je človek schopný zostať čistý, môže s vziať posvätný obraz z mesta, v ktorom aj ostane.

Cooper’s Hill Cheese Rolling and Wake, Anglicko

Možno ste už počuli, možno nie, no veľmi obľúbenou akciou v Anglicku je beh dolu z kopca za kotúľajúcim sa syrom. Nazýva sa to aj najnebezpečnejšia trasa, pretože mnohí ľudia sa zvyčajne zrania a padajú. Nie je to však žiadnym prekvapením, keďže syr je schopný dosiahnuť rýchlosť až 75 km/h.

Battle of the Oranges, Taliansko

Tento festival je veľmi podobný festivalu s názvom La Tomatina v Španielsku. Paradajky sú však v tomto prípade nahradené pomarančmi. Ľudia zničia počas boja asi 250 ton tohto ovocia. Ak si neviete predstaviť, koľko to môže byť, je do dvakrát ťažšie ako modrá veľryba, najväčšia veľryba na svete.

Battle of Wine, Španielsko

A zas tu máme Španielsko. Tentokrát ide o festival vína. Cieľom tohto festivalu je doslova bitka s vínom, kedy na nikom nemôže ostať ani kúsok oblečenia, ktoré by nebolo pokryté vínom. Počas bitky sa používa obrovské množstvo (okolo 500 litrov) červeného vína.

International Pillow Fight Day, Európa/USA

Nezvyčajnou vecou na tejto udalosti, pri ktorej sa ohadzujete vankúšmi a bijete sa nimi, je to, že je v ten istý deň na celom svete. Informácie o dátume sa šíria pomocou digitálnych zdrojov, ako sú sociálne médiá, e-maily a chatovacie miestnosti, čo vedie k zdanlivo spontánnemu zhromažďovaniu ľudí, ktorí sú pripravení dostať sa do boja s vankúšmi.

Golder Retriever Festival, Škótsko

Ak ste fanúšikom zlatých retrieverov, možno budete chcieť zapredať aj svoju dušu, aby ste mali možnosť navštíviť tento festival. Minulý rok prišlo na túto "párty" až 361 psov.


Naďa Černá

Naďa Černá

Študentka žurnalistiky, ktorá miluje kávu, dobré jedlo a píše články na všetky témy, ktoré sa k nej dostanú.


Podobné články:

mapa a cestovanie

Cestovný checklist: Veci, ktoré vám nesmú pri cestovaní chýbať

Plánovanie dovolenky či výletu je vo väčšine prípadov radostné a plné vzrušenia. Predsa len, pri cestách do zahraničia môžete vidieť novú kultúru a...

cestovanie a mapa

Dovolenka 2021: Kam cestovať a čo navštíviť?

Rok 2021 sa nesie v podobnom duchu ako ten predchádzajúci. Súčasná situácia nám síce umožňuje cestovať do zahraničia, no za omnoho náročnejších a...

pláž

Veľký prehľad dovoleniek na rok 2020

Aj vy sa už tešíte na budúcoročnú dovolenku? S jej výberom by ste tak mali začať už teraz. Najlepšie ponuky, ceny a destinácie sa totižto vždy...

dom

6 miest na zemi, ktoré sú preceňované

Niektoré populárne turistické miesta navštevuje obrovské množstvo turistov. Aj napriek tomu vedia sklamať. Vysoké nároky dokážu človeka často...